do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech

Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech

Ciąża nie zawsze jest dla każdej kobiety pocieszającą informacją. Urodzenie dziecka w danym momencie nie zawsze jest możliwe, ale istnieje również wiele mieszanych odpowiedzi ze strony społeczeństwa i kultury na temat aborcji.
Zorganizowanie aborcji na terenie Niemczech może być wyczerpujące. W tym wpisie przeczytasz wszystkie informacje o tym, jak i do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech.

Aborcja Niemcy

Aborcja na życzenie jest całkowicie legalna i zgodna z prawem do dwunastego tygodnia ciąży. Dokładnie tak jak w Czechach, nie musisz przedstawiać wyjaśnień swojej decyzji. Lekarze z reguły respektują Twoją decyzję i wymagają podanie powodu w celu zanotowania w dokumentacji medycznej. Aborcji w Niemczech wykonasz z powodów, jak:

 • przyczyny społeczne,
 • ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, jak gwałt,
 • przesłanki medyczne.

Jaki rodzaj aborcji jest dozwolony w Niemczech?

U zachodnich sąsiadów można skorzystać z metody chirurgicznej i farmakologicznej.
Wszystko zależy od obranej kliniki i orzeczenia lekarza prowadzącego. Nie zawsze jest możliwa aborcja chirurgiczna (mechaniczna). Jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla zdrowia kobiety i skuteczniejsza. Z tych powodów warto zapytać klinikę o dostępne metody zabiegu przerywania ciąży.

Czy aborcja farmakologiczna jest dostępna w Niemczech?

Teoretycznie metoda farmakologiczna jest dostępna do dwunastego tygodnia ciąży. Należy zaznaczyć, że skuteczność tabletek po 5 tygodniu diametralnie się obniża i niestety cechuje się dosyć wysokim zagrożeniem. Z tego powodu zalecamy wybór aborcji chirurgicznej.
Przeczytaj, dlaczego tabletki poronne nie są w bezpieczne i skuteczne.

Przebieg aborcji farmakologicznej

Aborcja farmakologiczna jest przeprowadzana (zazwyczaj) dwuetapowo. W celu jej wykonania stosuje się pigułek, które nie są do tego przeznaczone. Cały zabieg aborcji farmakologicznej może potrwać nawet kilka dni, w trakcie którego można odczuwać silny ból i dostać silnego krwawienia. Zdarzają się sytuacje, że kobieta nie czuje się na siłach aby ukończyć zabieg i wymaga wizyty w szpitalu.

Czy Niemcy zezwalają na aborcję po 12 tygodniu?

Niemieckie prawo zezwala przerwanie ciąży jeśli są podstawy medyczne lub prawne. Wolę przerwania ciąży po 12 tygodniu trzeba poprzeć orzeczeniem, które wykazuje zagrożenie zdrowia i ewentualne powikłania trwającej ciąży.
W Niemczech można usunąć ciążę po 12 tygodniu jeśli:

 • ciąża stanowi zagrożenie życiu,
 • występuje zagrożenie życia płodu i szansa wystąpienia poważniejszych wad,
 • ciąża wynikła z czynu zabronionego – gwałt oraz kazirodztwa.

fesjonalnej klinice ginekologicznej, znajdziesz ją za granicą, w Czechach. Miej na uwadze, że życie jest tylko jedno i nie powinno się podejmować zbędnego ryzyka. Zabieg w naszej klinice jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym w kilka minut – pacjentka nic nie odczuwa. Warto zadzwonić i spytać jeśli pojawią się dodatkowe pytania.

Procedura aborcji w Niemczech

Pomimo, że aborcja w Niemczech jest zgodna z prawem, to niesie za sobą wiele nieprzyjemności. Pierwszą z nich jest miejsce noclegu. O ile w Czeskich klinikach kobieta powraca tego samego dnia do domu, tak w Niemczech często trwa to nawet kilka dni. Oprócz noclegu, występuje tutaj problem z językiem – wymagana jest obecność kogoś, kto zna Niemiecki, bądź sami musimy znać dobre podstawy tego języka.

Zobacz, prawo aborcyjne na świecie.

ące, czy wszystko przebiegło prawidłowo, czy nie dojdzie do poważnych skutków ubocznych, czy przyszła ciąża będzie osiągalna. Aborcja farmakologiczna nie daje 100% skuteczności ani bezpieczeństwa. Należy wziąć to pod uwagę wybierając ten rodzaj aborcji.

Niezbędne dokumenty do zabiegu

Jeśli posiadasz badania wykonane na terenie Polski, to koniecznie weź je ze sobą. Podobnie, jak kliniki w Czechach, Niemcy wykonują badania tuż na miejscu.
Wymagane dokumenty to:

 • badania prenatalne,
 • historia chorób,
 • karta ciąży,
 • zaświadczenie lekarza – zabieg aborcji musi być świadomy, zwalnia z tego zaświadczenie z powodów zdrowotnych.

Obowiązkowe badania przed wykonaniem zabiegu

Standardowymi badaniami, które lekarz wykonuje to:

 • kompletne badanie moczu,
 • analiza krwi,
 • badanie usg.

Ważne – powodem do szeregu dodatkowych badań może stanowić stan Twojego zdrowia.

Ile kosztuje aborcja w Niemczech?

Zastanawiasz się jaki koszt za aborcję czeka w Niemczech? Aborcja kosztuje w okolicach 500 euro – za aborcję farmakologiczną oraz 1000 euro za chirurgiczną – zabieg ten trwa około 15 minut i przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym.
Pamiętaj – korzystniejsza cenowo opcja nie oznacza lepszej – postaw na skuteczność i bezpieczeństwo.
Zabieg aborcji u zachodnich sąsiadów jest opcją, ale może przysporzyć dużo kłopotliwych i niepokojących momentów – zaczynając od noclegu a na barierze językowej kończąc. Koszt zabiegu również nie zachęca.
Stanowczo zachęcamy do wyboru zabiegu aborcji w Czechach, gdzie w bezpieczny i wysoce skuteczny sposób usuniesz niechcianą ciążę.

Spis treści

Ostatnie wpisy