Aborcja próżniowa - czy ten zabieg jest bezpieczny?

Aborcja próżniowa – czy ten zabieg jest bezpieczny?

Aborcja próżniowa to zabieg polegający na usunięciu niechcianej ciąży w sposób mechaniczny. Metoda próżniowa to zaraz obok aborcji farmakologicznej jest najczęściej stosowaną procedurą terminacji niechcianej ciąży. Próżniowa aborcja w Czechach jest legalna w sytuacji, gdy ciąża nie przekroczyła 12 tygodnia ciąży – nie zwlekaj z decyzją. Aborcję metodą próżniową wybierają kobiety z państw, w których usunięcie ciąży jest nielegalne lub bardzo trudno dostępne. Główną zaletą aborcji chirurgicznej jest to, że jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym (czasami również pod znieczuleniem miejscowym) i cały czas jesteś pod okiem profesjonalistów. Przerwanie ciąży w takich warunkach odbywa się bez komplikacji. Możesz czuć się komfortowo ponieważ temat aborcji jest normalny.

Aborcja próżniowa jest inwazyjną metodą chirurgiczną

Słowacja i Czechy to państwa, na terenie których zabieg aborcji próżniowej może zostać zastosowany legalnie jedynie do 3 miesięcy od zajścia w niechcianą ciążę. Warto pamiętać, że jest to metoda, która na wprowadzeniu narzędzia do wnętrza pochwy, a następnie zassania zarodka – polega to na odessaniu zawartości jamy macicy. Należy o tym pamiętać, przed podjęciem decyzji. Co ważne, nie ma się czym przejmować, aborcja mechaniczna na wczesnym etapie ciąży jest dużo bardziej bezpieczna, niż aborcja farmakologiczna.

Zabieg metodą próżniową – jak przebiega terminacja ciąży?

Metoda próżniowa to metoda chirurgiczna, która polega na poszerzeniu szyjkę macicy, a następnie umieszczeniu rurki do macicy. Przerwanie ciąży metodą próżniową jest dość błyskawiczne – zajmuje tylko kilka minut zazwyczaj 5-15 minut. Kobieta powinna być jednak dobrze przygotowana. Wstępny etap to podanie znieczulenia ogólnego. Kolejnym krokiem – jeśli nie występują przeciwskazania medyczne – poszerzenie szyjki macicy. Przyrząd chirurgiczne jest używane do zassania zarodka. Zawartość jamy macicy zostaje usunięta. Płód będzie usunięty dzięki aborcji próżniowej w Czechach, jeśli nie przekroczyła 12 tygodnia ciąży. Więcej o tym, jak wygląda aborcja chirurgiczna i aborcja farmakologiczna.

Usunięcie ciąży metodą próżniową a komfort i bezpieczeństwo

Po wykonanym zabiegu terminacji ciąży dalsze postępowanie w głównej mierze zależy między innymi od tego, w jakim miejscu przerwano ciążę – czy była to placówka regionalna czy też profesjonalna klinika aborcyjna w Czechach.
Warto zaznaczyć, że państwo Czeskie jest obecnie najczęściej wybieranym kierunkiem, jaki obierają dziewczyny chcące poddać się zabiegowi przerwania ciąży. Niektóre pacjentki zauważają, że bezpośrednio po zakończonej przerwaniu ciąży czują się dużo lżejsze – schodzi z nich stres fizyczny i psychiczny, którego doświadczały podczas podejmowania niezwykle trudnej dla nich decyzji, przed zabiegiem i w czasie jego trwania.

Istotne jest, że metoda mechaniczna ma wysoką skuteczność. Co ważne, jest dużo bezpieczniejsza niż aborcja farmakologiczna.

Czego można spodziewać się po zabiegu terminacji ciąży metodą próżniową?

Należy mieć na uwadze trzy najważniejsze aspekty jeżeli decydujemy się na usuwanie ciąży:

  • Kobieta nie opuszcza kliniki ginekologicznej zaraz po przerwaniu ciąży. Rozpisuje się wskazania medyczne. Czas opieki określany jest indywidualnie, zazwyczaj kobiety zostają po zabiegu +- 1-2 godziny.
  • Kobiety bardzo często doświadczają delikatnego krwawienia w pierwszych dniach po zabiegu aborcji. Nie będzie to jednak nic nadzwyczajnego ani powodującego niepokój i możesz się spodziewać, że po pewnym czasie krwawienie ustanie. Pacjentki po zakończonym zabiegu są informowane, kiedy krwawienie powinno wzbudzać niepokój i kiedy zwrócić się po ewentualną pomoc w naszej klinice lub skontaktować się z lekarzem rodzinnym.
  • Polskie prawo nie przewiduje kar za usuwanie ciąży w kraju, który legalnie zezwala na przerwanie ciąży. W związku z tym polki nie ponoszą w takiej sytuacji odpowiedzialności karnej. W związku z tą sytuacją coraz więcej kobiet postanawia wyjechać za granicę państwa Polskiego w celu przeprowadzenia wybranej metody aborcji do kliniki ginekologicznej, a najpopularniejszymi kierunkami są Czechy, jak i Słowacja.

Bardzo często wybierane jest próżniowe usuwanie ciąży – głównie przez osoby, które w wyniku rozmowy i pozyskanych informacji otrzymanych od specjalistów bądź rodziny dowiadują się, że farmakologiczna aborcja nie jest do końca bezpieczna i tak skuteczna, jak niektóre strony piszą. To właśnie metoda chirurgiczna często wybierana przez osoby, które zwlekały z aborcją np. z powodu strachu przed podjęciem decyzji czy braku pewności. Potem na usuwanie ciąży może być za późno.

Emocje po zabiegu terminacji ciąży metodą próżniową

Wiele kobiet odczuje ulgę po aborcji za granicą, ale inne mogą odczuwać smutek lub żal. Niektóre pacjentki zauważają, że czują znaczną ulgę gdy wykonają usuwanie ciąży. Ważne jest, aby wiedzieć, że kobiety po aborcji mają dostęp do środków, które pomogą im poradzić sobie z wszelkimi uczuciami, jakie mogą mieć. Kobiety powinny mieć świadomość, że istnieją organizacje oferujące wsparcie i doradztwo dla kobiet, które dokonały aborcji i chcą porozmawiać z kimś o swoich uczuciach. Chociaż temat aborcji jest rzadko poruszany, warto wiedzieć co możemy zrobić po nieudanym stosunku, aby terminacja ciąży się nie odbyła. Zobacz kiedy skorzystać z antykoncepcji awaryjnej.
Spis treści

Ostatnie wpisy