Aborcja Niemcy

Wbrew pozorom aborcja w Niemczech nie jest zgodna z prawem ale nie jest karalna – to tzw. Lex imperfecta. Można ją wykonać tylko w pierwszym trymestrze ciąży. Należy przestrzegać pewnych procedur. Kobieta przed zabiegiem obowiązkowo musi skorzystać z konsultacji z psychologiem. Rozmowy są w języku Niemieckim dlatego dla znacznej większości Polek potrzebny będzie tłumacz. Jeśli otrzymamy odpowiednie zaświadczenie to najwcześniej za trzy dni możemy wykonać zabieg przerwania ciąży. Raczej żaden z lekarzy nie będzie ryzykował z powodu pojawiających się co jakiś czas prowokacji. W Niemczech mamy wiele dobrze wyposażonych klinik choć tylko kilka specjalizuje się w przyjmowaniu pacjentek z Polski. Najbardziej znane to klinika w Prenzlau i Uckermarku choć w Berlinie też jest kilka klinik. Należy pamiętać także, że podobnie jak w Holandii tylko jedna lub dwie osoby mówią po Polsku i czasem może ich nie być w pobliżu. Cena około 500 euro. Dodatkowo psycholog około 20 euro. Jeśli psycholog nie zna języka polskiego a ty niemieckiego to jeszcze koszty tłumacza.

Ile kosztuje aborcja w Niemczech?

Pierwsze pytanie, które wielu ludzi zadaje, to kwestia finansowa. Ile kosztuje aborcja w Niemczech? Otóż, ceny mogą się różnić w zależności od kliniki, lokalizacji i metody wykonania. Oto kilka kluczowych punktów dotyczących kosztów aborcji w Niemczech:

 • Standardowe koszty: Średnie koszty aborcji w Niemczech wahają się od 500 do 1000 euro, w zależności od rodzaju procedury i wybranego ośrodka medycznego.

 • Dofinansowanie: Niektóre kliniki oferują dofinansowanie lub umożliwiają skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego na pokrycie części kosztów aborcji – tylko dla kobiet żyjących w Niemczech

 • Konsultacje przedaborcyjne: W niektórych przypadkach kobiety muszą najpierw przeprowadzić konsultacje przedaborcyjne, co może wpłynąć na ogólne koszty procedury.

Czy aborcja w Niemczech jest legalna?

Rzucmy teraz okiem na kwestię legalności aborcji w Niemczech. Ostatnie zmiany prawne wprowadzone w 2020 roku miały wpływ na regulacje dotyczące przerywania ciąży w tym kraju. Oto kilka kluczowych informacji:

 • Dozwolone warunki: Aborcja w Niemczech jest legalna, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Kobieta musi podjąć decyzję przed upływem 12 tygodnia ciąży, a także uczestniczyć w obowiązkowej konsultacji przedaborcyjnej.

 • Konsultacje przedaborcyjne: Nowe przepisy nakładają obowiązek przeprowadzenia konsultacji przedaborcyjnej, której celem jest dostarczenie informacji i wsparcia przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 • Wyjątkowe sytuacje: Po 12 tygodniu ciąży aborcja jest możliwa jedynie w przypadku szczególnie trudnych sytuacji, takich jak zagrożenie życia matki, ciężkie wady płodu lub przypadki gwałtu.

Do którego tygodnia można usunąć w Niemczech?

Teraz, gdy wiemy, że aborcja w Niemczech jest legalna, pytanie, do którego tygodnia można ją przeprowadzić, staje się kluczowe.

 • Do 12 tygodni: Jeżeli kobieta ma chęć przerwania ciąży to ma prawo zdecydować o przerywaniu ciąży do 12 tygodnia można usunąć ciążę bez konieczności podawania przyczyny.

 • Po 12 tygodniach: Po upływie 12 tygodni, aborcja jest nadal możliwa, ale tylko w szczególnie trudnych przypadkach, takich jak zagrożenie zdrowia matki lub ewentualne powikłania trwającej ciąży, gwałt, zagrożenie życia płodu lub w przypadku wystąpienia poważnych wad.

Czy Polki mogą usunąć ciążę w Niemczech?

Wielu zastanawia się, czy Polki, będąc na terenie Niemiec, mogą skorzystać z usług legalnej aborcji. Otóż tak, niemieckie prawo nie dyskryminuje pod względem narodowości. W praktyce oznacza to, że każda kobieta, niezależnie od pochodzenia, może podjąć decyzję o przerywaniu ciąży zgodnie z niemieckimi przepisami.

Zalety usunięcia niechcianej ciąży w Niemczech

 • Dobry personel
 • Dobrze wyposażone kliniki
 • Przerwanie ciąży możliwe do 12 tygodnia ciąży (od momentu zapłodnienia)
 • Czas trwania zabiegu to 5-10 minut

Wady aborcji w niemieckiej klinice

 • Procedury – zaświadczenie od lekarza i ustawowe trzy dni oczekiwania na aborcję
 • Obowiązkowa płatna rozmowa z psychologiem
 • Bariery komunikacyjne
 • Czas pobytu około 4 dni ze względu na procedury.

Ważna informacja przed wybraniem kliniki aborcyjnej

Warto dopytać o metodę wykonywania aborcji (aborcja farmakologiczna, chirurgiczna). Część klinik oferuje dwie metody aborcji chirurgicznej:

 • Metoda próżniowa jest zdecydowanie nowocześniejsza, bezpieczniejsza i co równie ważne – mniej bolesna, aborcja przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym.
 • Łyżeczkowanie odradzamy – pamiętaj by spytać metodę w danej klinice.

Inne kraje, w których oferowany jest zabieg usuwania ciąży: Aborcja Czechy, Austria, Słowacja, Holandia.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w Niemczech jest legalna aborcja?
Jest legalna w przypadku problemów zdrowotnych i psychicznych kobiety oraz w przypadku czynów zabronionych (gwałt, kazirodztwo).

Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech?
W Niemczech do 12 tygodnia można usunąć ciążę zalecaną metodą próżniową. Farmakologicznie można usunąć do 7 tygodnia.

Ile kosztuje usunięcie ciąży w Niemczech?
Cena aborcji w Niemczech to widełki od 500 do 1000 euro. Jest ona zależna od metody w jakiej ma przebiec procedura aborcji oraz wybranej kliniki. Niektóre oferują w cenie psychologa, a w tych tańszych trzeba go zamówić prywatnie.

Najlepsze Państwo na usunięcie ciąży?

Najczęstszym wyborem kobiet jest aborcja w Czechach
Aborcja w Czechach
Spis treści

Aborcja Niemcy - usuniesz niechcianą ciążę
Aborcja w Niemczech - do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech
Usuwanie ciąży Niemcy - procedura aborcji