Aborcja Irlandia

Państwo, które niegdyś było niezwykle rygorystycznym miejscem pod wieloma względami, dziś jest miejscem prawie idealnym. Irlandczycy mogą cieszyć się swobodą i szerokim dostępem do pomocy ze strony swojego państwa. Jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o prawo aborcyjne w Irlandii? Poniżej odpowiadamy.

Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Irlandii?

Podobnie jak w wielu krajach Europy, w Irlandii można usunąć ciążę do 12 tygodnia jej trwania. Jeśli występuje zagrożenie życia i zdrowia kobiety, lub ryzyko obumarcia płodu, to istnieje możliwość wykonania aborcji nawet po 12 tygodniu.
W Irlandii ciążę można przerwać w dowolnym momencie przed 12 tygodniem. Po tym czasie muszą zostać spełnione wymagania prawa aborcyjnego. Przerwania ciąży można również dokonać w przypadku zagrożenia życia lub, gdy kobieta będzie cierpieć z powodu fizycznych lub psychicznych nieprawidłowości. Rownież dopuszczenie przerywania ciąży jest możliwe, gdy istnieje zwiększone ryzyko, że w efekcie narodzin, dziecko poczęte umrze wkrótce po porodzie.

Aborcja w Irlandii

Od czasów referendum w 2018 roku aborcja stała się legalna. Wcześniej sytuacja była zupełnie inna, a zakaz aborcji nikogo nie dziwił. Kraj niegdyś nie zezwalał na rozwody, zabiegi aborcji, kontakty homoseksualne a recepty na środki antykoncepcyjne mogły otrzymać tylko małżeństwa. Sytuacja przez wiele lat ulegała zmianie. Irlandia stała się przychylna homoseksualnym ślubom i adopcjom przez nich dzieci a antykoncepcja jest powszechnie dostępna w aptekach. Kraj od wielu lat przechodzi zmiany, które ułatwiają funkcjonowanie całemu społeczeństwu. Wiele musiało się wydarzyć, aby terminację ciąży było dostępne, ale na szczęście referendum większością głosów zostało zatwierdzone. Dzięki temu, teraz przerwanie ciąży jest możliwe, a ryzyko śmierci kobiety w ciąży zmalało.

Irlandia - referendum aborcja

W 2012 roku nastąpił zgon 31-letniej kobiety, której odmówiono aborcji – należy zaznaczyć, że była w trakcie poronienia. Wydarzenie przyczyniło się do debaty, która miała na celu zmianę w prawie. W 2013 roku nastąpiła liberalizacja prawodawstwa, które dopuszczało do aborcji, gdy ciąża stanowiła zagrożenie życia matki. W 2018 roku zostało przeprowadzone referendum, które dotyczyło uchylenia ósmej poprawki – dotycząca zakazu aborcji. Od czasu uchylenia nastąpiła drastyczna zmiana statystyk aborcji w kraju. W 2019 roku dokonano ponad 6000 aborcji w Irlandii. W blisko 99% dokonano jej do 12 tygodnia ciąży. Reszta przypadków dotyczyła wad genetycznych płodu, które mogły narodzić się martwe czy też zagrażały życiu i zdrowiu matki.

Irlandia z ustawą legalizującą przerywanie ciąży

Ciężko uzyskać informacje, czy kobiety z zewnątrz mogą dokonać aborcji w Irlandii i ile kosztuje. Wiadomo jednak, że jest legalna dla obywatelek a państwo finansuje zabieg. Warto rozważyć inne i bliższe państwo, jak Czechy czy Słowacja. Na pewno cena zabiegu jest również niższa.

Najlepsze Państwo na usunięcie ciąży?

Najczęstszym wyborem kobiet jest aborcja w Czechach

Aborcja w Czechach
Spis treści

aborcja Irlandia