Powikłania po aborcji próżniowej

Powikłania po aborcji próżniowej

Kobiety, które znalazły się w niechcianej ciąży mają prawo do całkowicie legalnego zabiegu usunięcia ciąży do 12 tygodni w kilku krajach UE, wliczając w to aborcję w Czechach. W każdym roku, tysiące Polek korzysta z tego rozwiązania, ponieważ chcą mieć pełną kontrolę nad swoim ciałem. Niektóre kobiety boją się aborcji z powodu możliwych komplikacji.

Powikłania po aborcji próżniowej – czy są i jest się czym martwić? Poniżej wyjaśniamy!

Metoda próżniowa – dlaczego tak chętnie wybierana?

Aborcja próżniowa jest często wykonywana podczas usunięcia ciąży z wielu argumentów. Jednym z nich jest niezwykle komfortowy zabieg dla pacjentki. Poddaje się znieczuleniu ogólnemu i nie ma kontaktu z tkankami ciążowymi, dzięki czemu kobieta może poczuć się lepiej na psychice. Krótki jest też czas samego zabiegu przerwania ciąży, który wynosi tylko około 10 minut oraz czas obserwacji po zabiegu wynosi (2 godziny). Wskaźniki sukcesu metody próżniowej mieszczą się w 98-100%.

Jak duże są szanse komplikacji po zabiegu aborcji?

Pragniemy uspokoić każde kobiety, które planują usunięcie ciąży i mają obawy o swoją przyszłą płodność. Warto wiedzieć, że jest to zabieg o niezwykle minimalnym ryzyku. Z jednego portalu organizacji wynika, że stanowią one około 0,2% wszystkich aborcji – co oznacza, że ryzyko związane z przerwaniem ciąży jest znacznie mniejsze niż w przypadku ciąży i porodu. Nie ma znanych negatywnych skutków dla płodności, która całkowicie wraca w przeciągu 4 do 6 tygodni po zabiegu usunięcia ciąży.

Objawy po aborcji próżniowej

Krótko mówiąc, prawdopodobieństwo powikłań w sytuacji aborcji u doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza jest zdecydowanie mniejsze niż w trakcie porodu. Należy mieć na uwadze, że jest to zabieg chirurgiczny, co jest równoznaczne, że będzie wymagał konsultacji z kobietą. Po wykonaniu aborcji próżniowej w profesjonalnej klinice, objawy po zabiegu usuwania ciąży są rzadko, a jak już występują to nie nasilone.
Najczęstszymi powikłaniami po aborcji próżniowej są:

  •  bóle brzucha po aborcji próżniowej – jeżeli ból jest bardzo silny i nie przestaje boleć, należy skontaktować się z kliniką
  • krwawienie po aborcji próżniowej – najczęstszy objaw, krwawienie nie powinno być nasilone, jeżeli nie ustępuje po kilku dniach należy skontaktować się z kliniką
  • skrzepy po aborcji próżniowej – jeżeli skrzepy nie ustępują z dnia na dzień lub się nasilają, należy skontaktować się z kliniką

Koniecznie przeczytaj o aborcji w Czechach.

Możliwe obfite krwawienia i naruszenie macicy

Jedną z potencjalnych wad usunięcia ciąży metodą próżniową jest szansa uszkodzenia ścianki macicy. Dzieje się tak w trakcie zabiegu, kiedy wprowadzana jest specjalna rurka z możliwością zassania zawartości. Jeśli proces jest przeprowadzany przez niedoświadczonego chirurga, może naruszyć nią ściankę macicy co będzie równoznaczne z jej uszkodzeniem. Zdarza się to niezwykle rzadko. Chociaż zwykle będzie to wymagać obserwacji szpitalnej i leczenia w celu opanowania niebezpiecznego krwawienia.

Zalecenia po aborcji próżniowej

  • Usuwanie ciąży metodą próżniową ingeruje w organizm kobiety, lecz nie na tyle, by wykluczyć ją z normalnego funkcjonowania na następny dzień. Najczęstszymi zaleceniami po aborcji próżniowej są:
  •  zakaz podnoszenia ciężkich rzeczy,
  • zakaz uprawiania sportu,
  • zakaz korzystania z wanny,
  • zakaz korzystania tamponów,
  • zakaz spożywania alkoholu.

Do zaleceń lekarzy należy stosować się przez 2 tygodnie, by mieć pewność że wszystko wróciło do normy.

Spis treści

Ostatnie wpisy