Rejestracja ciąży

Wpisywanie danych dotyczących wszystkich ciąż w na terenie Polski weszła w życie 1 października 2022 roku. Wiele osób twierdzi, iż celem jest kontrolowanie jednostek oraz ograniczenie wolności Polek. Polska władza argumentuję tę sytuację tym, że jest to krok do polepszenia opieki nad ciężarnymi i ofiarowania troski o sprawy dotyczące zdrowia. Co, jeśli kobieta chce nie zgodzić się na rejestrację ciąży, ponieważ pragnie decydować o własnej przyszłości i nie wyklucza usunięcia ciąży? Czy to jest w ogóle możliwe i zgodne z prawem?

Na czym polega rejestracja ciąż w Polsce?

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie o „katalogu danych” w czerwcu 2022 roku. Zbiór danych, lub też rejestracja ciąż to schemat gromadzenia informacji medycznych, który kumulowany jest w Systemie Informacji Medycznej, w skrócie SIM. Obowiązek ten od 1 października dotyczy wszystkich ciąż, a za wprowadzanie danych do bazy zobligowani są pracownicy medyczni. To działanie dotyczy każdej wizyty oraz świadczeń medycznych — także tych, które udzielane są prywatnie, a nie tylko na NFZ. 

Wokół tematu krąży wiele kontrowersyjnych zdań na temat powstania rejestru informacji o ciężarnych. Między innymi, że to ograniczenie wolności człowieka, ingerencja w życie prywatne lub też przejaw nadzorowania Polaków i naruszenie ich praw.

Czy można umówić się na badanie USG pomijając obowiązek rejestracji ciąży?

Tak — badanie USG w Czechach omija wpisanie do rejestru w Polsce.

Czemu ciężarne aż tak bardzo boją się rejestracji ciąży?
Istnieje kilka powodów:

  • Kobieta chce potwierdzić, że nosi pod sercem dziecko i mieć możliwość samodzielnie decydować o swojej przyszłości – móc zdecydować się na ewentualną terminację ciąży.
  • Kobieta chce wykonać terminację ciąży i jest tego pewna na 100% z różnych powodów – w Czechach nikt nie zapyta o powód terminacji ciąży, to tylko i wyłącznie wybór kobiety, która jest w ciąży.
  • Kobieta chce sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo, a jeśli nie, to dokonać legalnej terminacji ciąży.

Badanie USG najlepiej wykonać od 6 do najpóźniej 10 tygodnia ciąży. W Czechach nie ma konieczności rejestracji ciąży, a Polska Służba Zdrowia nie ma prawa przeprowadzać “śledztwa” i dociekać, czy byłaś w ciąży, i co się z nią stało. Jesteś incognito.
Rejestracja na badanie USG w klinice w Czechach nie generuje żadnych kłopotów – pracownicy posługują się językiem polskim, więc jeszcze w czasie rozmowy telefonicznej możesz rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

Kiedy najlepiej umówić się na wizytę ginekologiczną w klinice ginekologicznej?

Prawdziwe kliniki ginekologiczne zalecają, by pierwsza wizyta odbyła się się już w 6 tygodniu ciąży – w przypadku, gdy ciężarna nie jest pewna, czy chce urodzić dziecko. Jeśli wizyta ma jedynie potwierdzić, czy płód nie ma jakichkolwiek wad genetycznych, wystarczy jak badanie USG przeprowadzi się w 10 tygodniu.

Co obejmuje badanie w sprawdzonej klinice ginekologicznej?

Badanie USG dopochwowe wykonywane jest za pomocą sondy i ma na celu sprawdzenie, czy kobieta jest w ciąży oraz określić jej lokalizację. Bywa tak, że zarodek zagnieździ się poza macicą (ciąża pozamaciczna), która od razu nadaje się do usunięcia. Podczas badania lekarz sprawdza dokładnie pęcherzyk żółtkowy, ciążowy, obecność zarodka, a także pracę serca. Ocenia też narządy rodne kobiety i ustala ewentualne komplikacje.

Pierwsza wizyta — potwierdzenie ciąży

Pierwsza wizyta ma na celu, poza systemem, potwierdzić , że kobieta jest w ciąży. Jest to możliwe około 6 tygodnia. Wtedy zostaje wykonane badanie USG dopochwowe — ginekolog potwierdzi (lub nie) ciążę, określi liczbę pęcherzyków ciąży i przedstawi wiek płodu. W tym momencie nie jest jeszcze możliwe wykrycie żadnych wad płodu u dziecka. W takim przypadku trzeba umówić się na drugie badanie za 4 tygodnie.

Kolejne badanie — wykrycie możliwych wad płodu

Badanie USG wykonane w 6 tygodniu potwierdziło ciążę? Powtórz je więc w 10 tygodniu ciąży. Czemu? Właśnie wtedy możliwe jest potwierdzenie poważnych wad płodu. Jeśli wizyta w 10 tygodniu wykaże nieprawidłowości związane z życiem płodu — w Czechach do 3 miesiąca możliwe jest wykonanie legalnej terminacji ciąży.

Cena — badanie oraz droga na trasie Polska-Czechy-Polska

Każdorazowe badanie USG czy to w 6 tygodniu, czy później, to wydatek równy 200 zł. Kwota nie różni się. Sprawdzona klinika aborcyjna oferuje także swój transport. Jeśli zdecydujesz się na ten dodatkowy wariant, musisz liczyć się z większym wydatkiem.

Kary za wykonanie aborcji w Polsce

W Polsce terminacja ciąży jest nielegalna, a teraz, gdy ciąż będzie to proste do sprawdzenia. Co grozi za terminację ciąży? Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi chirurgowi, który wykonał zabieg usunięcia ciąży.
Bywa, że komplikacje są na tyle poważne, że dziewczyna nie chce urodzić tego dziecka. Wtedy dochodzi do wykonywania niebezpiecznych operacji w podziemiu aborcyjnym.

Druga sprawa, która może być niekomfortowa dla dziewczyny znajdującej się w tej sytuacji, to wszelkie pytania po naturalnym poronieniu. Ginekolog może pytać, czy na pewno doszło do poronienia, czy też celowego usunięcia ciąży, lecz kobieta nie musi odpowiadać na wszelkie pytania zadane przez lekarza związane z tym tematem. Zwykle jest to przykry czas dla kobiety i jej partnera, a pytania o dziecko mogą tylko niepotrzebnie rozdrapywać rany.

Sposób na bezpieczne usunięcie ciąży

Jest kilka sposobów. Wspomniane przed chwilą podziemie aborcyjne lub aborcja farmakologiczna — tabletki, które mają wywołać skurcze i prowadzą do poronienia. Te rozwiązania są bardzo niebezpieczne i zwykle nieskuteczne. Mogą skutkować wieloma poważnymi komplikacjami.

Skutecznym oraz odpowiednim dla zdrowia rozwiązaniem na usunięcie płodu jest terminacja w profesjonalnej klinice poza granicami naszego kraju. Tam otrzymasz odpowiednią pomoc i psychiczną i fizyczną oraz rzetelne wsparcie na każdym etapie. Takie kliniki mają najlepsze wyposażenie oraz sprzęt.

Legalny zabieg aborcji zgodny z prawem

Usunięcie ciąży zgodnie z prawem czeskim możliwe jest maksymalnie do 3 miesiąca. Nie musisz bać się żadnych konsekwencji prawnych — tam obowiązuje Cię czeskie prawo.

Spis treści

Rejestracja ciąży