Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja?

Aborcje są niewątpliwie tematem tabu. Mówi się o nich co raz częściej więcej i mają swój zdecydowany udział w kontrowersji, którą tylko pogłębiła nie tak dawna zatwierdzona decyzja Trybunału Konstytucyjnego – Polki nie mają prawa usunąć ciąży, która niesie za sobą bardzo ciężkie i często nieodwracalne wady płodu. Usuwanie ciąży to zabieg medyczny, który wiele kobiet wybiera z wielu powodów. Szukasz odpowiedzi, jak wygląda aborcjaPoniżej dowiesz się jakie są rodzaje i jak wygląda aborcja w praktyce!

Metody aborcji

Istnieją dwie główne metody: aborcja farmakologiczna i zabieg aborcji chirurgicznej. Warto poznać najważniejsze różnice między tymi metodami. Może się to okazać niezwykle przydatne zwłaszcza dla osób, które nie są zdecydowane, którą wybrać. Aborcje farmakologiczne wykorzystują leki, które w niektórych przypadkach mogą powodować silne, krwawienie i zawroty, podczas gdy aborcje chirurgiczne są wykonywane przy pomocy narzędzi do usunięcia ciąży z wnętrza macicy.

Czym jest aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna jest wywoływana przez leki. Ten rodzaj aborcji jest najczęściej stosowany w początkowym trymestrze – do 6 tygodnia ciąży. Wykorzystywane leki to mifepriston i mizoprostol. Może to być również znane jako aborcja medyczna, domowa, jak i również aborcja niechirurgiczna. Jest również jedną z najbardziej znanych metod terminacji ciąży.

Środki farmakologiczne są aplikowane doustnie i/lub dopochwowo. Do zadania środków farmakologicznych należy doprowadzenie do zniszczenia trofoblastu i wstrzymanie rozwoju zarodka oraz spowodowanie krwawienia z dróg rodnych. Ta metoda aborcji powoduje usunięcie zarodka z wnętrza organizmu pacjentki. Co ważne – jest zdecydowanie mniej bezpieczna niż aborcja próżniowa, która jest przeprowadzana pod okiem profesjonalnych lekarzy.

czym jest i jak wygląda aborcja

Przebieg aborcji farmakologicznej

Ciężko określić jak dokładnie przebiega aborcja farmakologiczna, bo u każdej z kobiet może objawiać się inaczej. Zestawiając dwie substancje, ta pierwsza jest zwykle dobrze tolerowana i ma niewiele skutków ubocznych. Jednak niektórzy mogą odczuwać mdłości bądź lekkie krwawienie. Drugi z leków zwykle powoduje zamierzony cel – poronienie i zostaje opróżniona zawartość wnętrza macicy. Warto wiedzieć, że dopiero wtedy zaczyna się najgorszy okres – intensywne krwawienie, pomijając inne objawy, takie jak silne skurcze macicy i uczucie zimna.
Występujące krwawienie może trwać nawet do dwóch tygodni po farmakologicznym usunięciu ciąży. Mają wpływ różne czynniki, między innymi czas trwania ciąży, objawy mogą wystąpić w różnym okresie. Jeśli do tego dojdzie, objawy mogą być podobne do tych znanych z miesiączki i będą się różnić nasileniem w zależności od kobiety.

Kliknij, aby przeczytać więcej czym jest aborcja farmakologiczna. 

Warto wiedzieć, że największą przeszkodą jest za mała dawka leku. Za małe skurcze macicy sprawią, że zawartość wnętrza macicy nie zostanie wydalona i cały zabieg przyniesie więcej szkód niż pożytku. Kobiety, które chcą usunąć ciążę muszą mieć dostateczną ilość środków farmakologicznych.

Co to i jak przebiega aborcja chirurgiczna?

Kobiety, które chcą usunąć ciążę, mogą zdecydować się na aborcję chirurgiczną w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jest to zdecydowanie bardziej popularna i bardziej bezpieczniejsza metoda aborcji. Jak przebiega aborcja? Zabieg aborcji chirurgicznej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Aborcja chirurgiczna trwa do kilku minut. Jeśli znieczulenie zacznie działać, lekarz przechodzi do rozszerzenia szyjki macicy o kilka milimetrów. Umożliwia wprowadzenie cieniutkiej plastikowej rurki, przez którą można zassać zawartość jamy macicy. Cały zabieg aborcji chirurgicznej trwa kilka minut, a kobieta nic nie czuje. Usuwanie ciąży tą metodą musi odbyć się

Ważne jest, aby zaraz po zabiegu aborcji próżniowej wykonać badanie USG, aby potwierdzić, że ciąża została prawidłowo usunięta. Dzieje się tak, ponieważ chcemy zapewnić 100% skuteczność zabiegu. Po aborcji próżniowej mogą pojawić się objawy takie jak skurcze brzucha, ból brzucha, krwawienie bądź napięty biust. Należy wziąć pod uwagę, że jest to proces całkowicie normalny i zwykle ustępuje samoistnie. Jeśli są zbyt uciążliwe lub uporczywe, można sobie z nimi poradzić za pomocą dostępnych środków przeciwbólowych. Powinny one przynieść upragnioną ulgę.

metody aborcji

Którą z metod aborcji wybrać – chirurgiczna czy farmakologiczna?

Poniżej podstawowe różnice:

najwyższa skuteczność: farmakologiczna do 6 tygodnia ciąży, mechaniczna do 12 tygodnia ciąży.
czas trwania: zabieg aborcji farmakologicznej trwa nawet kilka dni, metoda chirurgiczna to zaledwie kilka bezbolesnych minut,
występowanie krwawienia: aborcje próżniowe mają znacznie mniejsze ryzyko powstania działań niepożądanych, takich jak obfite i długotrwałe krwawienie, porównując z metodą farmakologiczną, która może stanowić zagrożenie życia kobiety,
czas dojścia do pełni zdrowia: kobiety mają tendencję do szybszego powrotu do zdrowia po metodzie próżniowej niż farmakologicznej,
znieczulenie: przerwanie ciąży chirurgicznie wiąże się z znieczuleniem ogólnym, natomiast aborcja farmakologiczna ma ograniczone możliwości – dostępne są jedynie środki przeciwbólowe.

Terminacja ciąży a możliwe komplikacje

Jest kilka rzeczy, których musisz kontrolować, jeśli chodzi o stan zdrowia organizmu po zabiegu aborcji za granicąIstotnym jest, aby zawsze przestrzegać kilku zaleceń, przykładowo są nimi: odpuszczenie pływania, zamiana kąpieli na prysznic oraz zaprzestanie współżycia – dotyczy to tylko przez pewien czas. Również ważną informacją jest, aby nie używać tamponów – zastąp je podpaskami. Po zabiegu aborcji kobieta ponownie rozpoczyna swój cykl menstruacyjny i może ponownie zajść w ciążę. Warto porozmawiać z lekarzem o tym, jakie metody antykoncepcji mogą być dla Ciebie najlepsze.

Czy zostają ślady po aborcji?

To czy zostają ślady po aborcji zależy od wybranej metody usuwania ciąży, a także tego jak „profesjonalnie” zostało to wykonane.

W przypadku aborcji farmakologicznej ślady po próbie usunięcia ciąży są prawie nieuniknione. Farmakologiczna terminacja ciąży jest dość inwazyjnym zabiegiem, ponieważ mogą zostać pozostałości z płodu, które wymagają wizyty w szpitalu. Przez jakiś czas po aborcji występują silne bóle brzucha oraz obfite krwawienia. Nie można także wykluczać infekcji.

Jeśli chodzi o ślad po aborcji próżniowej – w większości przypadków nie występują, a jeżeli się pojawią to bardzo delikatne krwawienia lub bóle brzucha.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie wyróżniamy metody aborcji?
Dokonać aborcji możesz na dwa sposoby: farmakologicznie i próżniowo. Różnica polega na skuteczności względem tygodniu ciąży, ceną, bezpieczeństwem i komplikacjami. Większość klinik nie oferuje aborcji za pomocą tabletek ze względów zdrowotnych.

Do kiedy mogę usunąć ciążę chirurgicznie?
Aborcję dokonasz do 12 tygodnia ciąży. Po tym czasie lekarz nie może dokonać aborcji. Aborcja w Czechach i Aborcja na Słowacji (oraz w niektórych krajach) jest legalna w pierwszym trymestrze.

Na czym polega aborcja mechaniczna?
Polega na odessaniu zawartości macicy przy pomocy specjalnej rurki. Zabieg w znieczuleniu ogólnym (czasem w znieczuleniu miejscowym) pod okiem anestezjologa. Przerwania ciąży dokonasz do 12 tygodnia ciąży.

Jak działa aborcja farmakologiczna?
Polega na przyjmowaniu tabletek, które mają wywołać poronienie. Zamawiając przez internet należy uważać na próby masowych oszustw przez zorganizowane grupy przestępcze. Najwyższa skuteczność w pierwszych tygodniach. Blisko trzeciego miesiąca ciąży skuteczność praktycznie zerowa.

Czy aborcja mechaniczna jest bezpieczna?
Tak, zabieg jest wykonywany w profesjonalnych klinikach, z użyciem wysokiej jakości sprzętu pod okiem doświadczonych lekarzy. Po zakończonym zabiegu kobieta pozostaje około godziny na obserwacji, by mieć pewność, że ciąża została prawidłowo i w pełni usunięta.

Czy kobiety, które usunęły ciążę próżniowo mogą w nią ponownie zajść?
Po zabiegu następuje okres rekonwalescencji. Kobieta może zajść w ciąże już po kilku tygodniach od zakończenia  zabiegu. Jeśli chce się uniknąć takiej sytuacji, warto porozmawiać z lekarzem o skutecznej metodzie antykoncepcji. Lekarz może zaproponować spiralkę antykoncepcyjną.

Mam zamiar dokonania aborcji, ale brakuje mi pewności
Warto zadzwonić pod wskazany numer wybranej kliniki. Z chęcią pomogą i odpowiedzą na nurtujące pytania. Nie bój się o barierę językową, mówią w języku Polskim.

Spis treści

Ostatnie wpisy