Aborcja USA

Jaki wpływ na obywateli Ameryki ma decyzja Sądu Najwyższego w sprawie terminacji ciąży?

W Stanach Zjednoczonych przez blisko 50 lat obowiązywało konstytucyjne prawo do terminacji. Wprowadzono go razem z decyzją w sprawie Roe i Wade. Wszystko uległo zmianie z dniem 24 czerwca 2022 roku, kiedy wyrok ten został uchylony. W rezultacie niemal 50 klinik aborcyjnych błyskawicznie zostało zamkniętych, a poszczególne stany mogą same decydować, czy pragną wprowadzić zakazy terminacji ciąży na swoim terenie i na jakich zasadach. Prawa kobiet o decydowaniu o własnej przyszłości znów zostają zachwiane. Czy kobiety mieszkające w Ameryce mogą zgodnie z prawem usunąć ciążę?

Całkowity zakaz usuwania ciąży w niektórych stanach — w USA ubywa klinik aborcyjnych

W niektórych stanach ogłoszono całkowity zakaz aborcji. To prawdziwy cios dla praw reprodukcyjnych. Uchylenie wyroku sprawia, że każdy stan może podejmować decyzję o tym, czy aborcja na jego terenie jest legalna. Wiele wskazuje na to, że większość stanów USA zasądzi o absolutnym zakazie terminacji ciąży.

Trigger law — wcześniej przygotowane ustawy o zakazie aborcji

Jeszcze przed wydaniem decyzji, niektóre stany zaplanowały ustawy zakazujące aborcji na ich terenie. Oznacza to, że na tych terenach, z dniem ustanowienia wyroku Sądu Najwyższego w USA, dokonanie usunięcia ciąży będzie automatycznie zakazane.

Reakcje obywatelek na zakaz usunięcia ciąży (nie tylko w Ameryce)

Tematyka związana z zakazem terminacji ciąży w USA naświetlają również kobiety z Polski z uwagi na strajki, które wydarzyły się w 2020 roku wywołane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Polacy, którzy używają aplikacji TikTok, tworzą nagrania nawiązujące do tej sytuacji, a obywatelki tych amerykańskich stanów, w których aborcja jest jeszcze zgodna z prawem, robią relacje, oferując pomoc dla kobiet chcących dokonać terminacji ciąży.

Referendum w Kansas

Amerykański stan Kansas przedstawił swoje zdanie w sprawie głosowania przeciw zakazie aborcji w Stanach Zjednoczonych. Było to o tyle zaskakujące, bo niemalże cała powierzchnia to obywatele bardzo tradycyjni. To pierwsza taka sytuacja, podczas której nastąpiło masowe rozstrzyganie w sprawie usunięcia ciąży po decyzji z 1973 r. W listopadzie 2022 r. w stanach Vermont, Kalifornia i Michigan również przeprowadzono głosowanie w tej sprawie.

Gdzie obowiązują najbardziej restrykcyjne prawa? Między innymi w Teksasie i Oklahomie, gdzie terminacja ciąży jest bezkompromisowo zakazane po 6 tygodniu od poczęcia (większość kobiet może nawet nie wiedzieć, że jest w ciąży w tak początkowym rozwoju, a to nie pozwala podjąć decyzji w zgodzie z sobą). Za dokonanie aborcji w drugim miesiącu ciąży, chirurgom w tych stanach grozi więzienie. Usunięcie ciąży po terminie 6 tygodni można wykonać jedynie w chwili zagrożenia życia ciężarnej.

Czym był system trymestrowy?

W Ameryce od decyzji w sprawie Roe obowiązywał system trymestrowy, który oznaczał:

  • absolutne prawo do terminacji w USA,
  • regulacje w drugim trymestrze ciąży,
  • utrudnienie albo zakaz terminacji w trzecim trymestrze ciąży (jednak w ostatnim trymestrze kobieta może dokonać aborcji w przypadku, gdy lekarz zdiagnozuje, że istnieje zagrożenie życia ciężarnej albo jej stanu zdrowia).

Czy w USA zostanie wprowadzony zakaz opuszczania danego stanu w celu dokonania aborcji?

Na razie, podróżowanie pomiędzy stanami jest legalne także dla przyszłych matek, ale ci najbardziej tradycyjni działacze partyjni zdradzają, że w planach jest zakaz podróżowania pomiędzy stanami w celu dokonania terminacji ciąży. W stanie Missouri analizowano już projekty ustawy, który zezwalałby na oskarżanie osób, które będą pomagać w przekraczaniu granicy stanów na zabieg terminacji ciąży. Politycy są przekonani, że nowe projekty ustaw w tej sprawie będą wpływać coraz częściej.

Oprócz tego w Teksasie każdy stały mieszkaniec ma prawo do pozwania specjalistów i osób pomagających w usunięciu ciąży. Co więcej, mają niemal 100% obietnicę wygrania sprawy.

Gdzie zgodnie z prawem można dokonać usunięcia ciąży?

Czechy są państwem, w którym terminacja jest zgodna z prawem do 3 miesiąca ciąży. Po tym czasie terminacja również jest możliwa i to nawet do 24 tygodnia ciąży, ale tylko z przyczyn zdrowotnych albo w chwili, gdy specjalista stwierdzi ciężką wadę wrodzoną dziecka. Terminacja ciąży w Czechach wykonana do 3 miesiąca ciąży jest zgodna z prawem. Co więcej, w specjalistycznej klinice kobieta będzie pod okiem wykwalifikowanych specjalistów i specjalistycznego sprzętu. bezpieczeństwo i anonimowość. Wizyta w klinice aborcyjnej w Czechach nie trwa więcej niż 2 godziny. Gdy jednak któraś z pacjentek poczuje potrzebę dłuższego pobytu, personel się nią zajmie.

Szukasz profesjonalnej kliniki aborcyjnej? Chcesz decydować sama za siebie i czuwać nad tym, jak będzie wyglądać Twoja przyszłość? Zadzwoń do konsultanta czeskiej kliniki ginekologicznej i umów wizytę.

Najlepsze Państwo na usunięcie ciąży?

Najczęstszym wyborem kobiet jest aborcja w Czechach

Aborcja w Czechach
Spis treści

Aborcja USA