Cytotec na poronienie

Cytotec to lek, który najczęściej stosowany jest w celu poronienia, czyli przerwania ciąży. Gdzie go kupić? Czy jest bezpieczny? Jakie ma skutki uboczne ma przyjmowanie leku Cytotec? Dowiedz się, co musisz wiedzieć przed jego zażyciem!

Cytotec - skuteczność w wywoływaniu poronienia

W Polsce tabletki poronne to temat tabu ze względu na silne restrykcje dotyczące aborcji. Kobietom w pewien sposób odebrano prawo do decydowania o sobie, a w przypadku niechcianej ciąży zostają one same bez żadnej pomocy i bez odpowiedniego wsparcia. Zgodnie z prawem w naszym kraju legalna jest wyłącznie tzw. aborcja eugeniczna, która dozwolona jest tylko w dwóch przypadkach – kiedy płód ma wady letalne, czyli ciężkie schorzenia jak np. rozszczep kręgosłupa, przepukliny mózgowe czy krytyczne wady serca lub kiedy ciąża zagraża życiu matki. Niestety wiele z wad diagnozowanych jest w momencie, kiedy na legalną aborcję jest już zdecydowanie za późno. Często też lekarze w obawie przed poważnymi regulacjami prawnymi i karami pozbawienia wolności zwlekają z podjęciem decyzji o aborcji eugenicznej. Wtedy na “pomoc” przychodzi Cytotec, zawierający substancję czynną Misoprostol.

Cytotec to lek, który zalecany jest w przypadku zapobiegania owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy. Ma on substancję czynną mizoprostol, której działanie niepożądane, skutkiem ubocznym, pożądanym w przypadku kobiet będących w niechcianej ciąży, jest działanie poronne, czyli skurcze macicy.

Cytotec - cena bez recepty

Cytotec niekiedy można znaleźć na popularnych serwisach ogłoszeniowych takich jak olx, czy allegro. Ze względu na trudną dostępność cena Cytotecu bez recepty, czyli cena na czarnym rynku, waha się między 560 a 900 zł. Do tego zazwyczaj należy jeszcze doliczyć koszty transportu, ponieważ tabletki zazwyczaj sprowadzane są z Turcji albo Indii oraz koszt mifepristonu (drugi lek wchodzący w skład zestawu poronnego). Warto jednak pamiętać, że kupując lek z niewiadomego źródła, podejmujemy ogromne ryzyko, ponieważ nie wiemy, co tak naprawdę znajduje się w opakowaniu, czy tabletki w ogóle będą skuteczne oraz nie wiemy też, do jakich nieodwracalnych skutków może doprowadzić przyjęcie zbyt dużej dawki takiego leku. Musimy też mieć na uwadze, że w obecnych czasach, szczególnie w krajach gdzie aborcja jest nielegalna, tabletki poronne często sprzedawane są przez grupy przestępcze, które po prostu chcą zarobić na nieszczęściu kobiet, dlatego często oferują tabletki w mocno zawyżonej cenie. Niekiedy są one nawet 3-4-krotnie droższe niż te sprzedawane na receptę.

Czy Cytotec jest bezpieczny?

Decyzja o przerwaniu ciąży nigdy nie jest łatwa. Aby nie doprowadzić do jeszcze większej tragedii, do aborcji należy podejść odpowiedzialnie. Nigdy nie należy przeprowadzać aborcji samemu w domu, ponieważ jest to skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Jeśli nie mamy zaufanego lekarza, z którym moglibyśmy porozmawiać na temat przerwania ciąży, to warto przynajmniej porozmawiać z bliską osobą, która będzie przy nas podczas zażywania tabletek i w sytuacji zagrożenia życia wezwie pomoc. U każdego Cytotec może działać inaczej, a działanie to zależy też od tego, w którym miesiącu ciąży jesteśmy – im później przyjmiemy lek, tym gorzej. Kobiety, które są zdecydowane na to, żeby przeprowadzić aborcję farmakologiczną, powinny spróbować zdobyć go z legalnego źródła. Będzie to trudne, ale na pewno ograniczy ryzyko związane z przyjęciem tabletek.

Co musisz wiedzieć przed zażyciem Cytotecu?

Samodzielne przeprowadzenie aborcji wiąże się z dużym ryzykiem jej niepowodzenia i powikłań. Należy być świadomy tego, że nielegalny zakup Cytotecu to tak naprawdę najłatwiejszy etap w całej aborcji farmakologicznej. Każda kobieta inaczej odczuwa ból towarzyszący obumieraniu płodu. Część z nich porównuje go do bólu miesiączkowego, jednak większości kobiet ból ten przypomina bóle porodowe. Choć lek ten działa poronnie, może dojść do sytuacji, w której zamiast do przerwania ciąży dojdzie do poważnego uszkodzenia płodu. Jest to najgorsza z możliwości, ponieważ dopiero po czasie okaże się, że nie doszło do poronienia, a po 20 tygodniu ciąży dziecko jest w stanie już przeżyć poza organizmem matki. Wtenczas przyjmując lek, mający na celu wywołać skurcze porodowe urodzimy po prostu żywe dziecko (prawdopodobnie z nieodwracalnymi wadami rozwojowymi). Trzeba mieć na uwadze, że zażycie samego leku Cytotecu nie wystarczy do pozbycia się ciąży. W sieci dostępne są specjalne zestawy tabletek wczesnoporonnych, na które składają się dwa leki – Cytotec i Mifepriston. Wszystko ze względu na to, że aborcja farmakologiczna przebiega dwuetapowo – pierwszy etap to śmierć płodu, do którego doprowadza mifepriston, a drugi etap to wydalenie martwego płodu, w którym pomaga Cytotec wywołujący skurcze porodowe oraz rozszerzenie szyjki macicy.

WAŻNE

Zamawiając lek Cytotec przez Internet, musimy liczyć się z możliwością oszustwa. Często zdarza się, że sprzedawca zapewnia natychmiastową wysyłkę leku Cytotec, jednak po przelaniu na jego konto pieniędzy słuch po nim ginie. W takiej sytuacji nie otrzymamy ani swojego zamówienia, ani zwrotu gotówki. Nie możemy też nigdzie zgłosić takiego oszustwa, ponieważ transakcja w końcu była nielegalna, więc zgłaszając nieuczciwego sprzedawcę, narażamy także i siebie. To jednak nie jest jedyne oszustwo, które często praktykowane jest przez firmy sprzedające tabletki poronne. Musimy liczyć się z tym, że tabletki kupowane z niewiadomego źródła zazwyczaj są nieskuteczne. Kiedy aborcja nie dojdzie do skutku, konieczne będzie zamówienie nowego zestawu, a to wiążę się z generowaniem dodatkowych kosztów – a i tak nie będziemy mieć gwarancji powodzenia przeprowadzonej aborcji.

Kiedy aborcja Cytotecem się nie uda?

Zazwyczaj aborcja farmakologiczna przy użyciu Cytotecu nie udaje się prawie zawsze, a najczęściej z trzechpowodów – kiedy przyjmiemy zbyt małą dawkę leku Cytotec lub kiedy lek pochodzi z nielegalnego źródła i po prostu nie działa tak, jak powinien lub wiek ciąży jest za duży – powyżej 6 tygodnia.

W większości przypadków kobiety już po przyjęciu pierwszej dawki leku odczuwają na tyle silny ból, że nie są w stanie zmusić się do przyjęcia kolejnych dawek. Aby doszło do poronienia, wymagane jest przyjęcie 12 tabletek, bez tego nie usuniemy ciąży.

Z kolei zażywając lek Cytotec niewiadomego pochodzenia, narażamy się na to, że preparat może w ogóle nie mieć działania poronnego, przez co może jedynie doprowadzić do uszkodzenia płodu, a także stanowić zagrożenie dla nas samych.

Musisz się również liczyć z tym, że aborcja Cytotecem się nie uda, kiedy jesteś w ciąży pozamacicznej. Wtenczas tabletki nie działają w ogóle.

Cytotec - skutki uboczne

Cytotec, jak każdy lek, ma określone działania niepożądane, na które musimy być przygotowani. Choć przyjęcie tabletek z pozoru nie jest niczym skomplikowanym, to jednak aborcja zawsze jest dla kobiet ogromnym wyzwaniem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Kobiety podczas aborcji odczuwają mnóstwo sprzecznych emocji, co doprowadza do tego, że wiele z nich zostaje z traumą, która wymaga leczenia psychologicznego.

Bardzo częstym działaniem niepożądanym Cytotecu jest krwotok wewnętrzny, który bezwzględnie wymaga szybkiego dostania się do szpitala i interwencji lekarza. Choć mocne krwawienie to naturalny etap aborcji, to często dochodzi do tak silnych krwotoków, że konieczna jest transfuzja krwi. Wizyta w szpitalu wiąże się jednak z odpowiednimi konsekwencjami, gdyż nie ukryjemy powodu, przez który doszło do tak silnego krwawienia w organizmie.

Musisz liczyć się z tym, że aborcja wykonywana samodzielnie często się nie udaje. Objawem nieudanej aborcji farmakologicznej jest silny ból po naciśnięciu podbrzusza, bardzo nieprzyjemny zapach z pochwy, ciemna wydzielina oraz długo utrzymująca się wysoka temperatura. W takim sytuacjach również musimy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ następuje zagrożenie zdrowia i życia, a także poronienie niezupełne, które wymaga oczyszczenia dróg rodnych (opróżnienia jamy macicy).

Co zamiast tabletek poronnych?

Czy tabletki wczesnoporonne to jedyne rozwiązanie? Nie. Bezpieczną alternatywą dla tabletek poronnych jest aborcja próżniowa, która polega na usunięciu ciąży w sposób chirurgiczny. Zabieg ten przeprowadza się legalnie np. w Czechach lub na Słowacji. Najważniejsze jest to, że taki zabieg jest w pełni bezpieczny i nie powoduje żadnych poważnych komplikacji czy też skutków ubocznych. W klinice trafiamy pod opiekę doświadczonego personelu medycznego, który będzie przy nas na każdym etapie usuwania ciąży. Sam zabieg jest prosty i trwa bardzo krótko, co sprawia, że jest wygodną i zdecydowanie bezpieczniejszą formą aborcji w stosunku do 48h męczarni przy domowej aborcji farmakologicznej, która nawet nie wiadomo, czy przyniesie zamierzony efekt.
Aborcja w Klinice w Czechach

Decydując się na aborcję w zagranicznej klinice, mamy pewność, że trafiamy w dobre ręce, a naszemu życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Bariera językowa nie stanowi tutaj żadnego problemu, gdyż tuż przy granicy zazwyczaj możemy spotkać się z polskim personelem medycznym. Kiedy zgłaszamy się do kliniki ginekologicznej, w pierwszej kolejności zlecone zostają nam podstawowe badania krwi, a następnie zostajemy przygotowani do zabiegu, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie od 15 do 30 minut. Jeśli po zabiegu kobiecie nic nie dolega i czuje się na siłach, może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Większość klinik zapewnia również transport w obie strony z największych polskich miast.

Koszt aborcji za granicą to około 2000 zł, gdzie w cenie mamy bezpieczny, legalny a przede wszystkim skuteczny zabieg usunięcia ciąży w znieczuleniu, gdzie przez cały pobyt w klinice jesteśmy pod czujnym okiem specjalistów. Zestaw poronny niewiadomego pochodzenia wraz z dostawą zazwyczaj zamyka się w granicy 1500 zł, a co gorsza nie daje nam 100% skuteczności oraz może przyczynić się do szeregu komplikacji stanowiących zagrożenie dla naszego życia i wymagających interwencji lekarza.

Czytaj więcej o Aborcji w Czechach

Spis treści

Сайтотек