okres po aborcji chirurgicznej/farmakologicznej

Okres po aborcji chirurgicznej

Miesiączka jest najczęstszym problemem kobiet. To normalne, że przejawia się cykl 28-32 dniowy, ale niekoniecznie jest to jedyny wzór, którego należy się trzymać. Kobiety mogą doświadczać miesiączek częściej lub rzadziej i jest to jak najbardziej normalne. Jedną z ważniejszych kwestii, po której może pojawić się taki problem, jest aborcja.

Nie mam miesiączki po zabiegu, co robić? Okres po aborcji chirurgicznej – kiedy może się pojawić? Poniżej dowiesz się kilku najistotniejszych rzeczy, przeczytaj!

Aborcja – w sposób legalny i bezpieczny

Zabieg aborcji to niezwykle wrażliwy temat, wokół którego rodzi się wiele kontrowersji. Kliknij, jeżeli chcesz wiedzieć ile kosztuje aborcja. W tej części skupimy się na legalnych i bezpiecznych aborcjach. Należy pamiętać, że prawo dotyczące dopuszczenia aborcji odróżniają się w zależności od kraju. W niektórych krajach jest to niezgodne z prawem, zaś w innych jest to jak najbardziej dopuszczalne tylko w wyznaczonych przypadkach. Różne kraje nie dopuszczają aborcji, chyba że zagraża życiu kobiety. Należy więc pamiętać, że różne państwa mają różne podejście do aborcji, a część z nich zezwala na aborcję bez podawania powodu. Zastanawiasz się gdzie przeprowadzisz bezpiecznie zabieg aborcji?

Kobieta powinna mieć prawo decydować o sobie. Można znaleźć bardzo wiele osób, którzy tak właśnie uważają. Istotnie jedynym problemem jest to, że w podjęciu decyzji o niechcianych ciążach, więc kobiety są zmuszane do „zejścia do podziemia” bądź szukania kliniki za granicą. Aborcje próżniowe przeprowadzane w niesterylnych warunkach bądź poza systemem opieki zdrowotnej mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych, w tym utraty miesiączki. Każda kobieta, która rozważa aborcję powinna być tego świadoma – nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka.

Jeśli jesteś kobietą, która rozważa zabieg usunięcia ciąży, nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka. W Czechach i na Słowacji regulacje dotyczące aborcji jest zdecydowanie mniej restrykcyjne. Kraje te mają niezwykle rozwinięte kliniki aborcyjne, w których doświadczeni lekarze i pomocny personel dysponują sprzętem oraz wiedzą, aby móc zapewnić wysokiej jakości opiekę medyczną. Zabiegi aborcyjne są bezpieczne dla Twojego zdrowia, dodatkowo nie niosą za sobą konsekwencji prawnych po powrocie do kraju – usunięcie ciąży w Czechach jest legalne.

Miesiączka po aborcji farmakologicznej

W bardzo rzadkich sytuacjach ciąża może nie zostać przerwana nawet po próbie aborcji metodą farmakologiczną. Najczęściej dzieje się tak, gdy ciąża została przerwana bardzo wcześnie (przed czwartym tygodniem) – aborcja farmakologiczna. Aby przekonać się na pewno, warto umówić się na wizytę u lekarza. W przypadku, gdy jest to przyczyną spóźnionych miesiączek lub gdy nie minęło 12 tygodni, Czeskie kliniki mogą zaoferować profesjonalny i bezpieczny zabieg usunięcia ciąży.

Organizm potrzebuje czasu by dojść do pełni zdrowia

Po usunięciu ciąży znaczna część kobiet potrzebuje około 4 do 6 tygodni, by powrócić do stanu sprzed zabiegu. Poziom hormonów spada z czasem, a organizm wraca swojej normalnej równowagi. Po aborcji ważne jest, aby przez co najmniej tydzień unikać współżycia seksualnego lub innych czynności seksualnych. Należy również unikać podnoszenia ciężarów lub innych forsownych czynności przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. Najczęściej występującym problemem kobiet to krwawienie i skurcze, a także nudności i wymioty.

Warto pamiętać, że nie jesteśmy w stanie określić, kiedy wróci owulacja i tym samym nie warto rezygnować ze środków skutecznej antykoncepcji.

Zajście w ciążę po zabiegu

Jak już wspomnieliśmy, po zabiegu aborcji organizm powróci do stanu sprzed zabiegu, jednak wymaga czasu. Może to nastąpić szybko, a czasem wolniej. Jeśli nie była stosowana skuteczna antykoncepcja, a kobieta uprawiała aktywny seks, niestety nie można wykluczyć ponownego zajścia w ciążę. Zaleca się dostosowanie środku antykoncepcyjnego od razu po wykonaniu zabiegu – wybierając np. antykoncepcyjną spiralkę. W Czeskich i Słowackich klinikach aborcyjnych jest to całkowitym standardem.

Podsumowując – opóźnienie okresu po aborcji mechanicznej może wynikać z wielu przyczyn. Kobieta nie powinna się niepokoić, jeśli stan się utrzymuje, powinna skontaktować się z profesjonalną pomocą medyczną i zwrócić do klinki aborcyjnej, która wykonała zabieg.

Spis treści

Ostatnie wpisy