Antykoncepcja awaryjna - czym jest?

Antykoncepcja awaryjna – czym jest?

Antykoncepcja awaryjna to delikatny temat, wciąż uznawany za tabu. Wokół niego narosło wiele błędnych przekonań, które powtarzane z ust do ust zapadają coraz głębiej w umysłach ludzi. Jeśli rozważasz zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, pomocne mogą być poniższe informacje. Antykoncepcja awaryjna jest również nazywana „pigułka dzień po” i jest główną opcją zapobiegania ciąży, jeśli został odbyty seks bez zabezpieczenia.

Co to jest tabletka „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna zapobiega zajściu w ciążę po napaści seksualnej, błędnej antykoncepcji lub seksie bez zabezpieczenia. Ze względu na silne działanie, należy stosować je z rozwagą.

W jakiej sytuacji używana jest tabletka „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna służy do zapobiegania ciąży, gdy używane metody zawiodły lub nie były używane prawidłowo, np. zapomniano o pigułkach antykoncepcyjnych lub pęknięcie prezerwatywy podczas stosunku. Może być stosowany przez osobę, która została zmuszona do seksu lub zgwałcona. Antykoncepcja awaryjna jest również znana jako „pigułka dzień po”, ponieważ należy ją zażyć tak szybko, jak to możliwe.

Lek jest najskuteczniejszy, przyjęty w ciągu 72 godzin lub 120 – w zależności od rodzaju leku.

Rodzaje antykoncepcji awaryjnej

EllaOne to lek, który ma za zadanie zapobiegania nieplanowanym ciążom. Octan uliprystalu był długo stosowany w medycynie, później znalazł zastosowanie w EllaOne. Tabletka jest skuteczna przez 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Im szybciej ją zażyjesz, tym większe szanse, że zapobiegniesz ciąży.

Escapelle, czyli tabletka składająca się z lewonorgestrelu. Jest przyjmowana doustnie i działa poprzez uwalnianie dużej ilości lewonorgestrelu do krwiobiegu. Lewonorgestrel zagęszcza śluz szyjki macicy, uniemożliwiając plemnikom przedostanie się do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Tabletkę Escapelle spożywamy do 72 godzin po zbliżeniu.
W sytuacji, w której pacjentka zwymiotowała by tabletkę po 3 godzinach od spożycia trzeba przyjąć drugą dawkę.

Czym się różni tabletka dzień po od tabletek wczesnoporonnych?

Tabletka „dzień po” nie jest rodzajem usuwania ciąży tylko formą antykoncepcji, która zapobiega zajście w ciążę w gdy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia. Działa na zasadzie zapobieganiu implantacji lub zapłodnieniu, które są koniecznymi elementami do zajścia w ciążę. Kobieta nie powinna zajść w ciążę, gdy po zbliżeniu w odpowiednim czasie zabrała tabletkę dzień po.
WAŻNE – jeżeli kobieta zaszła już w ciąże, a dopiero później zabrała tabletkę “dzień po” to sama tabletka nie usunie ciąży.

Efekty uboczne antykoncepcji awaryjnej
Udowodniono, że antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna dla dziewczyn w każdym wieku, w tym nastolatek. Efekty uboczne są z reguły łagodne i nie wymagają pomocy medycznej. Do najczęstszych skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej należą nudności, bóle głowy, zawroty głowy, zmiany nastroju.

Antykoncepcja awaryjna nie ma długotrwałych skutków ubocznych i nie wpływa na ogólną płodność, więc może być używana w celu zabezpieczenia przed ciążą w nagłych sytuacjach. Tabletka „dzień po” jest dostępna w Polsce wyłącznie na receptę, podobnie jak w wielu krajach. Receptę może wystawić każdy lekarz (nie tylko ginekolog).

Zachęcamy do rozważenia alternatywy, czyli aborcji w Czechach.

Spis treści

Ostatnie wpisy