Pomagamy Kobietom

Terminacja ciąży – co to znaczy?

terminacja ciąży - co to znaczy?

Terminacja ciąży to nic innego, jak aborcja. Przerwanie ciąży na terenie Polski jest legalne, ale mocno restrykcyjne. Jest to możliwe tylko w trzech przypadkach. Do niedawna było to dozwolone, gdy rozwijający się płód miał ciężkie wady w rozwoju. Poddano to niestety zmianie 22 października. TK orzekł, że przerwanie ciąży jest całkowicie niezgodna z obowiązującą Konstytucją RP. To spowodowało, że wiele osób zastanawia się, co ten termin w ogóle oznacza.
Zastanawiasz się, czy terminacja ciąży w Polsce jest kategorycznie zakazana? Dowiedz się już dziś!

Co oznacza terminacja ciąży?

Terminacja ciąży, to nic innego, jak aborcja. To zabieg medyczny przeprowadzany w celu przerwania ciąży. Należy pamiętać, że przy tym typie operacji mogą pojawić się niespodziewane skutki uboczne, dlatego operację powinien zostać wykonany przez doświadczonego lekarza w klinice, która jest do tego przygotowana.
Bardzo dużo krajów ma mocno regulowane prawo związane z terminacją ciąży. Na terenie Polski mamy jedno z najmocniej rygorystycznych przepisów dotyczących terminacji ciąży. Zmieniły się one jakiś czas po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Terminacja ciąży – do którego tygodnia?

Terminację ciąży przeprowadza się w początkowych miesiącach trwania ciąży (do 12 tygodnia), z tego powodu, że płód nie jest w pełni rozwinięty. W przypadku stwierdzenia wad genetycznych płodu, w niektórych krajach można usunąć ją legalnie do 24 tygodnia ciąży.

Jakie rozróżniamy metody terminacji ciąży?

Rozróżniamy metody terminacji ciąży. Bardzo popularną opcją jest usunięcie ciąży przez tabletki wczesnoporonne przyjmować dopochwowo lub doustnie. Leki na przerywanie ciąży stosowane w początkowym stadium ciąży mogą wywołać komplikacje embrionalne, które wywołują skurcze macicy a tym samym kierują do poronienia płodu. Powinno się jednak pamiętać, że wiąże się z tym ryzyko – wysoki ból, niska z każdym dniem zwłoki skuteczność. Tabletki cechują się wyższą skutecznością w pierwszych tygodniach.
Terminacja ciąży metodą chirurgiczną jest jednak znacznie częściej wybierana. Szyjkę macicy należy jednak wcześniej rozszerzyć, a zarodek odessać specjalną rurką. Istnieje inny zabieg nazywany laparotomią. Zabieg terminacji ciąży polega na przecięciu i otwarciu jamy brzusznej i usunięciu problematycznej ciąży. Jednak zabieg ten jest wykonywany bardzo rzadko – zwykle tylko kiedy występują krytyczne powikłania bądź choroby macicy.

Z jakiego powodu kobiety decydują się na usuwanie ciąży?

Kobiety decydują się na terminację ciąży z wielu powodów. przyczynami aborcji ciąży bywa zalecenie medyczne. Bardzo często okazuje się, że ciąża stanowi utrata zdrowia, zagrożenie życia matki lub zagrożenie życia czy też nieodwracalnego upośledzenia płodu. Często zostają również wykryte ciężkie schorzenia wrodzone płodu, przez co ciężarne dążą do przerwania ciąży. Powodem często jest również wiek – w ciąże zachodzą młode kobiety, które nie są na siłach, by zostać mamą w tak młodym wieku, jak i starsze, których zdaniem, że to już nie ten czas na dziecko.
Część kobiet zmaga się również z problemami materialnymi i uważają, że nie będzie ich stać na utrzymanie dziecka. Przyczynami aborcji ciąży jest również brak instynktu macierzyńskiego, brak chęci do wychowania dzieci, czy też brak stałego partnera. Jednym z najczęstszych powodów warto wspomnieć również o zajściu w ciążę w wyniku czynu zabronionego czyli np. gwałt czy też stosunek kazirodczy.

Alternatywa dla aborcji farmakologicznej

Jeśli szukasz pomocy w usunięciu ciąży, nie wybieraj aborcji farmakologicznej. Postaw na bezpieczny i niezwykle skuteczny zabieg w profesjonalnej klinice ginekologicznej, znajdziesz ją za granicą, w Czechach. Miej na uwadze, że życie jest tylko jedno i nie powinno się podejmować zbędnego ryzyka. Zabieg terminacji ciąży w klinice jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym w kilka minut – pacjentka nic nie odczuwa. Warto zadzwonić i spytać jeśli pojawią się dodatkowe pytania.

Jeżeli potrzebujesz się dowiedzieć podstawowych informacji to zapraszamy na naszą dedykowaną podstronę: Aborcja w Czechach

Jakie przypadki pozwalają usunąć ciążę?

Do dnia 22 października, Polskie regulacje prawne dopuszczały aborcję w trzech okolicznościach:

  • ciąża zagraża życiu matki,
  • ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego  np. gwałtu,
  • rozwijający płód wykazywał poważne wady, które były jednoznaczne z niezwłoczną śmiercią po narodzinach.

Trybunał Konstytucyjny zmienił jakiś czas temu prawo aborcyjne. Uznał, że ostatni przypadek pozwalający na terminację był niekonstytucyjny i niezgodna obowiązującym polskim prawem. Niestety, ale był to jeden z najczęstszych powodów podjęcia decyzji o terminacji ciąży przez Polki.

Terminacja ciąży w Polsce nie jest legalna

Brak możliwości wykonania legalnej aborcji w Polsce został mocno poruszony przez wszelkie media – co ważne, nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jak się jednak okazuje, z prawdą to ma niewiele wspólnego. Terminacja ciąży na terenie Polski jest legalna, jednak tylko w poniższych okolicznościach:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki
  • ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, jak gwałt i stan ten został zatwierdzony przez prokuraturę.

Czy terminacja ciąży wykonana za granicą jest zgodna z prawem?

Biorąc pod uwagę ograniczoną możliwość usuwania ciąży na terenie Polski, wiele kobiety z Polski decyduje się na terminację ciąży za granicą. W wielu przypadkach pojawia się pytanie o status prawny terminacji ciąży za granicą. Na terenie Czech, Niemczech oraz Słowacji istnieje coś takiego jak aborcja na życzenie. Można ją przeprowadzić w dowolnie wybranym momencie bez podania przyczyny aborcji ciąży. Powinno się wziąć pod uwagę, że aborcji na Słowacji i w Czechach nie można wykonać po dwunastym tygodniu ciąży. Aborcje są zazwyczaj wykonywane w ten sposób, z tego powodu, że jest to tylko wtedy legalne, pamiętaj, że może to w głównej mierze zależeć od wybranego kraju.

Terminacja ciąży – najczęściej zadawane pytania

1. Co to znaczy terminacja ciąży?
Terminacja ciąży to inna nazwa dla aborcji, czyli przerwania ciąży.

2. Czy terminacja ciąży w Polsce jest całkowicie zabroniona?
Nie, usunięcie niechcianej ciąży w Polsce jest legalne, ale podlega bardzo restrykcyjnym regulacjom, m.in zagrożenie życia matki.

3. Jakie są przypadki, kiedy terminacja ciąży jest dozwolona w Polsce?
W Polsce aborcja jest legalna jedynie w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

4. Jakie są metody na usunięcie ciąży?
Istnieją różne metody, w tym farmakologiczna (poprzez stosowanie leków) oraz chirurgiczna (zabieg wykonywany przez lekarza).

5. Dlaczego kobiety decydują się na terminację ciąży?
Powody mogą być różne, od zagrożenia dla życia matki, przez ciężkie wady genetyczne płodu, po trudności życiowe i decyzje osobiste.

6. Czy terminacja ciąży wykonana za granicą jest legalna?
Usunięcie ciąży za granicą może być legalna, w zależności od prawa danego kraju, np. Czech, Niemiec czy Słowacji.

7. Jakie są alternatywy dla aborcji farmakologicznej?
Profesjonalne kliniki ginekologiczne oferują bezpieczne i skuteczne zabiegi terminacji ciąży, które można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym.

8. Do którego tygodnia ciąży można przeprowadzić terminację?
Terminacja ciąży zazwyczaj odbywa się w początkowych miesiącach ciąży, do około 12 tygodnia, ale w niektórych krajach może być legalna do 24 tygodnia.

9. Czy możliwe jest przerwanie ciąży w przypadku poważnych wad genetycznych płodu?
Tak, ale obecnie przepisy dotyczące tego przypadku są mocno ograniczone i podlegają restrykcjom prawem.

10. Jakie są różnice między aborcją farmakologiczną a chirurgiczną?
Aborcja farmakologiczna polega na stosowaniu leków, które wywołują skurcze macicy, podczas gdy aborcja chirurgiczna to zabieg wykonywany przez lekarza, często wymagający rozszerzenia szyjki macicy i odessania płodu specjalną rurką.

Warto również sprawdzić

Przed ciążą

Przed ciażą

W trakcie ciąży

W trakcie ciaży

Po ciąży

Po ciąży

Usuwanie ciąży

Usuwanie ciąży