Pierwszą nadzieją osób planujących ciążę jest myśl, że ich dziecko urodzi się zdrowe. Obawa o upośledzone dziecko może być przytłaczająca, ale ważne jest, aby pamiętać, że niektóre dzieci przychodzą na świat niepełnosprawne i mogą żyć szczęśliwie i satysfakcjonująco. Jednak to lekarz określa, czy uszkodzenia płodu wymagają aborcji, czy nie. Wiele kobiet zdaje sobie sprawę, że ich początkowy strach przed usuwaniem ciąży we wczesnym etapie jest mniejszy, ponieważ są gotowe podjąć ryzyko, aby kiedyś mieć pełnosprawne dzieci. W najczęstszych przypadkach najzwyczajniej przerywają ciążę w sytuacji poważnych wad płodu. Mimo, że aborcja jest dopuszczona w większości krajów, wciąż jest wiele mitów jaki ma wpływa na zdrowie lub płodność. Przeczytaj artykuł, i dowiesz się, czy ciąża po aborcji jest możliwa.
Spis treści
Jakiej metody aborcji można się spodziewać?
W przeszłości aborcja była nielegalna w wielu krajach. Jednak obecnie jest to powszechna praktyka.
Wyróżniamy dwa sposoby aborcji – farmakologiczna i zabieg chirurgiczny.
Na bardzo wczesnym stadium ciąży możliwa jest metoda medyczna. Drugi sposób aborcji to zabieg w klinice. Decydując się na taką technikę przerwania ciąży, powinno się udać specjalnego lekarza lub placówki medycznej.
Na czym polega aborcja farmakologiczna?
Aborcja medyczna – ten rodzaj usuwania ciąży jest wywoływany przez przyjmowanie tabletek poronnych. Leki poronne działają przez skurcze macicy i wydalenie płodu. Kobiety, które decydują się na wybranie aborcji farmakologicznej, muszą radzić sobie z różnymi skutkami ubocznymi. Typowe działania niepożądane mogą obejmować skurcze, biegunkę, bóle głowy, zmęczenie.
Jak szybko kobieta może zajść w ciążę po aborcji farmakologicznej?
Jednym ze efektów ubocznych zażycia leków aborcyjnych jest plamienia lub lekkie krwawienie. Po aborcji należy nie odbywać współżycia, dopóki krwawienie nie ustanie.
Z uwagi na to, że może to spowodować perforację lub pęknięcie macicy.
Kiedy wystąpi jajeczkowanie po aborcji?
Częstym zagadnieniem dotyczącym owulacji po aborcji jest to, czy pojawi się ona terminowo. Mimo, że nie ma klasycznych wytycznych, kilkudniowe opóźnienie jest całkowicie w normie.
Kobieta po przeprowadzonej terminacji płodu może urodzić zdrowe dzieci. Jeżeli próbujesz zajść w ciążę po aborcji, ważne jest, aby dbać o siebie, jedząc zbilansowaną żywność i mieć dostatecznie dużo snu, aby organizm mógł się zregenerować.
Nieplanowaną ciążę można też usunąć chirurgicznie
Przerywanie ciąży w klinice jest bezpieczne i wykonane w znieczuleniu. Jest to proces, który mogą wykonać wykwalifikowani i doświadczeni lekarze. Przerywanie ciąży jest bezpieczniejsze niż kiedykolwiek dzięki postępowi medycyny.
Na czym polega aborcja chirurgiczna?
Zabieg usuwania ciąży polega na aspiracji macicy i dla wygody kobiety wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
Aborcja chirurgiczna to zabieg medyczny bazujący na usuwaniu płodu z macicy. Może być stosowany do terminacji ciąży z powodu wad płodu lub dlatego, że kobieta zdecydowała, że nie chce zajść w ciążę. Aborcję można przeprowadzić w klinice aborcyjnej.
Jak kobiety reagują na aborcję?
Usuwanie ciąży wywołuje szczególne emocje. Nierzadko kobiety mogą być złe lub przestraszone procesem aborcji. Wiele z nich mogą odczuć ulgę, ponieważ decyzja została wykonana zgodnie z ich wartościami..
Ważne jest, aby kobiety po aborcji szukały emocjonalnego wsparcia u przyjaciół lub członków rodziny, aby łatwiej radzić sobie ze swoimi odczuciami.
Przerwanie ciąży i co dalej?
Istnieją uwagi, że u kobiety przeprowadzającej aborcji może rozwinąć się „syndrom poaborcyjny”. Zespół ten charakteryzuje się poczuciem wstydu, depresji. Pacjentka boryka się z problemami emocjonalnymi po zakończeniu ciąży. Powinna skonsultować się z psychiatrą lub terapeutą.
W jakim czasie po aborcji można znowu zajść w ciążę?
Możliwość zajścia w ciąże istnieje od następnego cyklu owulacyjnego.
Po aborcji zaleca się poczekanie kilku tygodni przed kolejnym zajściem w ciążę. Czas ten może się różnić w zależności od tego, jak długo trwała ciąża. Niektóre kobiety mają możliwość ponownie zajść w ciążę, gdy tylko dojdą do siebie po skutkach zabiegu i nie potrzebują żadnej dodatkowej opieki ani leczenia. Zobacz również, na czym polega klauzula sumienia.