Prawo aborcyjne w Europie i na świecie

Prawo aborcyjne w Europie i na świecie

Nie tak dawno obserwowaliśmy falę protestów, która odbyła się na terenie całej Polski. Znaczna część społeczeństwa wyszła na ulice miast przez zaostrzenie prawa dotyczącego aborcji, które już wcześniej było rygorystyczne. Zdecydowana większość kobiet uważa, że decyzja podjęta przez TK wydała wyrok na wykonywanie aborcji w Polsce – została praktycznie całkowicie zakazana. Ciekawa legalności zabiegu w zupełnie innych państwach? Przyjrzymy się, jak ma się prawo aborcyjne w Europie i na świecie!

Prawo aborcyjne w Europie

Aborcja na życzenie kobiet jest dostępna w wielu krajach Europy. Warto tutaj wspomnieć o: Aborcja Czechy, Aborcja Słowacja, Dania, Grecja, Niemcy, Austria, Belgia, Holandia, Łotwa, Francja, Litwa, Węgry, Rumunia, Luksemburg, Słowenia, Włochy, Szwecja oraz Bułgaria. Z reguły aborcja na życzenie możliwa jest w tych krajach do 12 tygodnia trwania ciąży. Zdarzają się wyjątki od tej reguły, np. Rumunia (do 14 tygodnia) lub Szwajcaria (do 18 tygodnia).
Zezwolenie na aborcję nie zawsze jest równoznaczne z jego finansowaniem – wiele krajów tego nie robi. Kobiety z Norwegii czy Szwecji mają prawo dokonać usunięcia ciąży w ramach aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. W Holandii usuwanie ciąży przebiega po okazaniu karty ubezpieczenia zdrowotnego bądź też polisy ubezpieczenia kosztów leczenia. Kobiety nie zamieszkałe lub przebywające nielegalnie, które chciałyby usunąć ciążę w tych państwach muszą pokryć koszty zabiegów z własnej kieszeni. Spora część państw w Europie umożliwia dostęp do antykoncepcji awaryjnej – tabletek np. 48h po. Dla przykładu, Anglia wprowadziła zakup tych tabletek bez recepty.

Jakie kraje w Europie całkowicie zakazują aborcję?

Pierwsze miejsce w zakazie aborcji stale zajmuje Malta. Niezwykle restrykcyjne prawo aborcyjne definitywnie nie dopuszcza do zabiegu zabiegu. Kobiety z Malty nie mają prawa na zabieg nawet jeśli ciąża jest wynikiem kazirodztwa czy gwałtu. Co straszne, nie ma również możliwości na zabieg pomimo wykrycia ciężkich defektów płodu czy stwierdzenia zagrożenia życia czy zdrowia matki. Wykonanie niezgodnej z prawem aborcji na terenie Malty grozi wysokimi karami dla wykonujących zabieg oraz kobiecie – nawet 3 lata pozbawienia wolności.
Zobacz, czy po aborcji można zajść w ciążę.

Kiedy aborcja w Polsce jest dozwolona?

Trybunał Konstytucyjny zasądził zakaz aborcji dla ciąży, gdzie rozwijający się płód wykazuje wady niepozwalające na normalne funkcjonowanie, bądź mogące przyczynić się do nagłej śmierci po narodzeniu. Wynikiem tego zakazu były liczne protesty na ulicach miast. Przerwanie ciąży jest możliwe, gdy:

  • ciąża stanowi zagrożenie życia matki,
  • ciąża jest wynikiem gwałtu

Aborcja na terenie Polski – statystyki

Co roku w Polsce wykonuje się około 1000 aborcji. W 2019 było to około 1110 zabiegów, w 2020 roku liczba pokazała 1076. Według danych prawie wszystkie z zabiegów wykonano po potwierdzeniu niemożliwej do wyleczenia choroby płodu, czy też nieodwracalnego jego upośledzenia.

Prawo aborcyjne na świecie

Większość krajów Afryki, Ameryki południowej, państw arabskich (z naciskiem na muzułmanizm) posiada rygorystyczne prawo aborcyjne. Ważne jest to, że usunięcie ciąży jest zgodne z obowiązującym prawem w sytuacji zagrożenia życia kobiety tylko w 30 krajach na świecie. Dobrze pokazuje fakt, że według ONZ istnieje aż 195 przeróżnych państw!

Nielegalne zabiegi aborcji

Rygorystyczne prawo nie przyczynia się do zmniejszenia ilości terminacji ciąży, czy też całkowitego zaprzestania wykonywania. Powszechnym i najbezpieczniejszym sposobem jest oczywiście wyjazd do kliniki za granicą, gdzie jest to legalne. Dobrym przykładem są Polki, które szukają pomocy w Czeskich i Słowackich klinikach. Maltanki również potrzebują pomocy, szacuje się, że nawet 400 kobiet rocznie wyjeżdża do zagranicznych klinik na zabieg aborcji.
Niestety, ale kobiety podejmują próby usunięcia ciąży za pomocą środków medycznych (tzw. tabletki poronne), czy też w odpowiednim momencie stosują antykoncepcję awaryjną. W nielicznych sytuacjach kobiety usiłują fizycznego usunięcia ciąży – silny nacisk na podbrzusze, czy włożenie obcego przedmiotu do wnętrza macicy. Uprzedzamy przed pigułkami, czy samoistną próbą usunięcia ciąży – jest to niezwykle niebezpieczne i może być powodem do stałego obciążenia zdrowia a nawet utraty życia!

Do kiedy można wykonać aborcję farmakologiczną?

Znaczna część stron pisze, że aborcja farmakologiczna jest możliwa nawet do 3 miesiąca ciąży. Prawda jest jednak całkowicie odmienna. W początkowych tygodniach (do 6) skuteczność jest niewielka, ale znajdą się szanse na powodzenie przeprowadzanego zabiegu. Po tym okresie ciąży szanse na powodzenie metody farmakologicznej drastycznie spada i wręcz jest na poziomie 0! Strony, które czerpią profity ze sprzedaży tabletek umyślnie wydłużają czas możliwej aborcji, tylko po to, aby wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy od kobiet w potrzebie.

Aborcja farmakologiczna cena

Cena aborcji farmakologicznej zazwyczaj rozpoczyna się od kilkuset złotych, jednak może się skończyć na tysiącach. Zależne od ilości prób, nie ma pewności, że usuwanie ciąży się uda za pierwszym razem.

Czy po aborcji farmakologicznej można ponownie zajść w ciążę?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Każdy organizm kobiety jest inny i może inaczej zareagować na tabletki wymagane do aborcji. Znaczny odsetek kobiet po metodzie farmakologicznej nie może lub ma problemy z powtórnym zajściem w ciążę. Warto wziąć to pod uwagę i jeśli planujesz przyszłe macierzyństwo – wybierz aborcję w klinice ginekologicznej w Czechach.

Warto również sprawdzić

Przed ciążą

Przed ciażą

W trakcie ciąży

W trakcie ciaży

Po ciąży

Po ciąży

Usuwanie ciąży

Usuwanie ciąży