jak usunąć ciążę legalnie

Jak usunąć ciążę legalnie?

Temat aborcji i przerwaniu ciąży kobiet w ostatnich miesiącach to dominujący wątek w prasie i telewizji. Zmiana w polskim prawie poruszyła miliony ludzi, kiedy usłyszeli o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Prawo aborcyjne nakazało wtedy nosić niechcianą ciążę nawet w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu. Każda kobieta wyszła na ulice walczyć o prawo do zabiegu aborcji, wspierana przez mężczyzn. Niestety ta sytuacja stwarza doskonałe podłoże dla podziemia aborcyjnego. Kobiety w potrzebie zastanawiają się jak usunąć ciążę legalnie. Nie trudno jest znaleźć kontakt do specjalisty, który oferuje pomoc „tanio i szybko”. Warto być świadomym, że aborcja próżniowa musi być wykonana w sterylnych warunkach.

Drugim, poważnym zagrożeniem to aborcja farmakologiczna. Wydaje się bardzo prosta i bardzo łatwo dostępna. W internecie aż roi się od tabletek wczesnoporonnych, które kuszą zdesperowane kobiety do podjęcia tak nieprzemyślanego kroku, który może pociągnąć za sobą bardzo poważne konsekwencje. Komplikacje mogą być tak rozległe, że potrzebna będzie interwencja lekarza i wizyta w szpitalu.

Dlatego rozsądniejszym krokiem jest wybór kliniki, która przeprowadza aborcję medyczną i to w 100% legalną. W profesjonalnych, sterylnych warunkach przez doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy. Zabieg usuwania ciąży w takich okolicznościach jest bezpieczny. Dodatkowo kobieta jest pod stałą opieką lekarzy, którzy mówią w języku polskim.

W jakich krajach można usunąć ciąże legalnie?

 1. Pierwszą z opcji, ale i również w dobrej cenie i blisko naszej granicy są Czechy. W internecie znajdziemy kliniki, które działają w sposób legalny od wielu lat. Potwierdzeniem mogą okazać się opinie na różnych forach. Aborcja w Czechach to koszt rzędu 1900-2100 zł. Wiele klinik zaznacza, że płatność następuje wyłącznie gotówkowo. Warto zadzwonić do wybranej kliniki i dopytać, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
 2. Aborcja na Słowacji – druga z możliwości, jednak kliniki znajdują się zdecydowanie dalej niż Czechy. Kliniki ginekologiczne na Słowacji są wszechobecne w internecie, również bez problemu znajdziemy rzetelne opinie.
 3. Kolejny kierunek to Holandia, odległy kraj, jednak oferujący legalną aborcję. Warto jednak rozważyć, czy aborcja w tym kraju się opłaca. Dokładne informacje rozpisaliśmy w tym miejscu.
 4. Austria, sytuacja bardzo zbliżona do Holandii. Więcej przeczytasz tutaj: /aborcja-austria/
 5. Wielka Brytania
 6. Ukraina

Czy to wszystkie kraje, w których można dokonać aborcji legalnie?

Nie, jest ich o wiele więcej. Różnią się tylko powody uznania aborcji. Są państwa, które w każdym przypadku przeprowadzą usunięcie ciąży, niektóre wyłącznie, jeżeli ciąża zagraża zdrowiu psychicznemu lub fizycznemu kobiety np. ciąża powstała w wyniku gwałtu, związków kazirodczych lub kiedy płód jest ciężko uszkodzony. Dokonanie aborcji w takich okolicznościach to najlepsze wyjście z problemu. Według ONZ legalna aborcja nie zwiększyła liczby kobiet, które zdecydowały się na przerwanie ciąży, lecz istotnie zmniejszyła ilość powikłań po zabiegach dokonanych nielegalnie. Po zabiegu aborcyjnym metodą próżniową potrzebujemy czasu, aby dojść do siebie. Aktywność fizyczna i podnoszenie ciężkich przedmiotów jest wykluczone.

Najczęściej wybierane kraje w celu legalnej aborcji

Według statystyk, najczęściej wybieranym krajem są Czechy oraz Słowacja. Na terenie obu państw znajduje się wiele klinik, które przeprowadzają zabieg usunięcia ciąży. Wszystko w przeciwieństwie do Polski jest legalne. Kliniki ginekologiczne zatrudniają wykwalifikowanych lekarzy, którzy są niezwykle doświadczeni. Dodatkowym atutem tamtejszych klinik jest zaopatrzenie wysokiej jakości oraz przystępna cena samego zabiegu. Niektóre z klinik oferują darmowy transport z kilku większych miast polski.

Legalne przerwanie ciąży w Polsce?

Niestety, ale prawo aborcyjne jasno przedstawia, że przerwanie ciąży w Polsce jest zakazane (chyba że zachodzi uzasadnione podejrzenie gwałtu lub utraty życia lub zdrowia kobiety ciężarnej). Usunięcie jest całkowicie nielegalne i podlega karze pozbawienia wolności. Ważniejszą kwestią jest to, że lekarze wykonujący zabiegi w ukryciu, nie są w stanie zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa pacjentce. Tym samym naraża życie kobiet.

Przeczytaj więcej informacji na temat: Aborcja w Polsce

Najczęściej zadawane pytania odnośnie aborcji za granicą

O czym należy pamiętać przy podjęciu decyzji

Umawiając się na usunięcie ciąży powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby wszystko odbyło się szybko sprawnie i bez dodatkowych kłopotów. 

1.  Wybierajmy państwa, gdzie aborcja jest legalna. W ten sposób nie będzie czekać odpowiedzialność karna po powrocie do kraju. 

2.  Wybierajmy sprawdzone kliniki – opinie o klinikach można w łatwy sposób znaleźć w internecie. 

3.  Jeśli klinika nie podaje telefonu i nie ma dobrego kontaktu oznacza to z reguły, że coś jest nie tak. 

4.  Jeśli nie ma stałego kontaktu tylko np. mail lub na zasadzie, że klinika oddzwoni a rozmowa przebiega w sposób nietypowy albo otrzymujemy inne numery, na które mamy dzwonić to nie warto zawracać sobie głowy. W normalnych klinikach rozmowa przebiega jak podczas rejestracji – konkretnie i rzeczowo.

Do kiedy dokonanie aborcji jest legalne?

Termin wykonania legalnego usunięcia niechcianej ciąży jest zależny od kraju. W Czechach i Słowacji nie może przekroczyć 12 tygodnia ciąży. Jeżeli jesteśmy w okolicach 12 tygodnia ciąży, zostaje nam aborcja chirurgiczna. Aborcja farmakologiczna jest możliwa tylko w przypadku bardzo wczesnych ciąż. Poźniej usunięcie ciąży niesie ze sobą duże ryzyko.

Czy osoba niepełnoletnia może legalnie usunąć ciążę?

W większości krajów tak np. w  i Słowacja. Jest jeden wymóg, na miejscu musi pojawić się prawny opiekun, który przed zabiegiem musi podpisać wymagane dokumenty. W klinice aborcyjnej kobieta jest pod stałą opieką lekarzy.

Czy za granicą muszę podawać powód aborcji?

Nie, każda kobieta ma prawdo do samodzielnego życia i podejmowania decyzji. Nie mają znaczenia powody a niechcianą ciążę można przerwać legalnie do 12 tygodnia.
Najczęstszymi powodami podjęcia decyzji o przerwaniu niechcianej ciąży są:

 • brak możliwości utrzymania dziecka
 • wady płodu zagrażajace jego życiu
 • ciąża powstała w wyniku gwałtu
 • ciąża stanowi zagrożenie życiu kobiety
 • informacja o szansie nieuleczalnej choroby zagrażającej późniejszemu życiu
 • upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby
 • duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu

Odpowiedzialność karna po powrocie do Polski

Pacjentki, które odwiedzają kraj, w którym aborcja jest legalna, nie czeka odpowiedzialność karna w Polsce. Zabieg usuwania ciąży jest wykonywany całkowicie legalnie.

Czy jest zagrożenie życia podczas legalnego usuwania ciąży w klinice?

Zabiegi przeprowadzane są w klinikach pod okiem doświadczonych lekarzy. Sprzęt używany w trakcie zabiegu aborcyjnym jest najwyższej jakości. W razie komplikacji personel jest gotowy do natychmiastowej pomocy. Przerwania ciąży w zagranicznych klinikach są codziennością, co pozwala na stałe podnoszenie skuteczności zabiegów. Lekarz wykonujący zabieg nie jest wybierany z przypadku. Mogą pojawić się skutki uboczne jak dłuższe niż zwykle krwawienie menstruacyjne. Większa aktywność fizyczna zaraz po zabiegu aborcyjnym jest niewskazana, podobnie jak podnoszenie ciężkich przedmiotów. Przestrzegając zaleceń lekarzy możemy dokonać aborcji, a już po tygodniu dojść do siebie.

Spis treści

Ostatnie wpisy