Aborcja na Ukrainie

Temat aborcji to ważna kwestia dla wszystkich kobiet na całym świecie. Jakie prawo aborcyjne obowiązuje na Ukrainie? Aborcja na Ukrainie jest powszechnie dostępna. Kobiety z Ukrainy mają stały dostęp do leków wczesnoporonnych w aptekach, a na życzenie kobiety wykonywane są aborcje do 12 tygodnia bez względu na przyczynę. Oprócz tego do 22 tygodnia ciąży można wykonać terminację ze względów medycznych (uszkodzenie płodu, ciąże pochodzące z gwałtów, zagrożenie życia ciężarnej).

Jak wygląda zabieg aborcji na Ukrainie?

Mimo że aborcja na Ukrainie jest zgodna z prawem, to warunki, w jakich się ona odbywa, pozostawiają wiele do życzenia. Kobiety decydujące się na aborcję wybierają różne kliniki — w wielu z nich trafia się na mało życzliwy personel czy też nie najnowszy sprzęt medyczny. To wszystko wpływa nie tylko na komfort psychiczny pacjentki, ale i jej bezpieczeństwo, które powinno być najważniejsze.
Usunięcie ciąży na Ukrainie to koszt od 2200 do nawet 9500 UAH w zależności od wybranej metody i złożoności zabiegu. Należy pamiętać, że z reguły dodatkowo należy opłacić również wszelkie badania oraz wizyty kontrolne u ginekologa po terminacji ciąży.

Aborcja farmakologiczna na Ukrainie

Na Ukrainie bez problemu można dostać tabletki wczesnoporonne — to tak zwana aborcja niechirurgiczna, która trwa od 6-7 tygodni. Kobieta pod okiem lekarza przyjmuje określoną dawkę konkretnego leku (mifepriston lub mizoprostol) i wraca do domu. Po kilku dniach występuje krwawienie i skurcze, które mają usunąć płód. W określonym terminie kobieta pojawia się w klinice ponownie, aby potwierdzić usunięcie ciąży. Aborcja metodą farmakologiczną to koszt od 7900 do nawet 9500 UAH. W cenę nie są wliczone wizyty kontrolne.
Aborcja medyczna wiążę się z wysokim ryzykiem powikłań i jest bardzo bolesna. Decyduje się na nią coraz mniej kobiet, wybierając aborcję wykonywaną metodą próżniową.

Aborcja próżniowa na Ukrainie

Aborcję próżniową na Ukrainie zaleca się wykonać maksymalnie do 8 tygodnia ciąży. Podobnie jak w Czechach, uważa się ją za bezpieczną i skuteczną. Polega na pozbyciu się płodu przy użyciu specjalnego urządzenia do odsysania próżniowego. Wszystko odbywa się w pełnym znieczuleniu.
Aborcja chirurgiczna to koszt od 2200 do 6600 UAH. Do tego należy doliczyć 270 UAH, m.in. za dodatkowe badania USG.
Zarówno po aborcji farmakologicznej, jak i próżniowej, kobieta musi stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego i oszczędzać swój organizm. Potrzebuje czasu, żeby wrócić do najlepszej formy.

Legalna aborcja — prawo kobiet z Ukrainy

Statystyki dotyczące usuwania ciąży na Ukrainie wskazują na to, że z możliwości legalnej aborcji korzysta bardzo dużo kobiet, a często też nastolatek. Prawo do aborcji traktują jako coś oczywistego, chociaż nadal temat ten uważany jest za tabu dla części społeczeństwa. Ukraińcy jednak w większości zgadzają się na wykonywanie aborcji. Dostęp do aborcji jest bezproblemowy dla wszystkich kobiet, nawet młodych dziewcząt, a mimo to obserwuje się spadek liczby wykonywanych zabiegów aborcji w ostatnich latach. Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia podaje, że statystycznie około 700 nastolatek korzysta z prawa do aborcji, reszta to kobiety pełnoletnie.

Przerywanie ciąży w nowoczesnej klinice

Prawo aborcyjne w Czechach jest bardzo podobne do tego, które obowiązuje na Ukrainie. Ciężarne mogą zdecydować się na wykonanie terminacji ciąży do 12 tygodnia i nie muszą podawać powodu. Aborcja jest anonimowa i przeprowadzana w bezpiecznych warunkach. Polki często decydują się na wykonanie aborcji w Czechach, bo nie grożą za to żadne konsekwencje prawne.

Bezpieczeństwo

Sprawdzone kliniki aborcyjne w Czechach dysponują najnowocześniejszym sprzętem zabiegowym i posiadają zespół wykwalifikowanych oraz doświadczonych lekarzy oraz troskliwy personel. Na miejscu są wszyscy specjaliści, jakich potrzebujesz — ginekolog, pielęgniarki czy nawet psycholog. Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie pacjentek, dlatego możesz tutaj odetchnąć z ulgą.

Komfort

W czeskiej klinice otrzymasz profesjonalną pomoc i opiekę. Personel jest zawsze do Twojej dyspozycji, już od pierwszego kontaktu z nami, czyli rozmowy przez telefon. Wygodna rejestracja telefoniczna sprawia, że pacjentki przyjeżdżają spokojne — bez obaw o to, co czeka je na miejscu. Dbamy o Twój komfort i możliwie jak najbardziej redukujemy poziom stresu, by zabieg przerywania ciąży przebiegał w szybkim tempie.

Dyskrecja

Aby zgłosić się na zabieg aborcji, nie jest potrzebne żadne skierowanie czy wyniki badań. Wszystko sprawdzone zostanie na miejscu w klinice przez doświadczonych specjalistów. Tutaj nikt nie zapyta Cię o powód takiej decyzji. W Czechach aborcje wykonywane są na porządku dziennym i uważa się, że każda kobieta powinna móc usunąć niechcianą ciążę. Ważny jest jednak czas — aborcję można wykonać do 12-14 tygodnia ciąży.

Aborcja próżniowa w Czechach

Na początku lekarz przeprowadza krótki wywiad i wykonuje badanie USG. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu aborcji, to zostanie podana narkoza. Aborcję próżniową przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, dlatego jest bezbolesna. Trwa dosłownie 10-15 minut, po czym pacjentka jest wybudzana.
Aborcja polega na wprowadzeniu niewielkiej rurki, która ma za zadanie odessać zawartość macicy (płód). Jest to skuteczny i bezpieczny zabieg. Po przeprowadzonej terminacji ciąży kobieta pozostaje na krótką obserwację, a przy wypisie otrzymuje pełną dokumentację medyczną. Wszystko odbywa się w ciągu maksymalnie dwóch godzin. Ważne jest to, że po zabiegu nie można prowadzić samochodu przez co najmniej 12 godzin, dlatego najlepiej, jeśli przyjedziesz z zaufaną osobą bądź skorzystasz z odpłatnego transportu. O szczegóły zapytaj w trakcie rozmowy telefonicznej.

Najlepsze Państwo na usunięcie ciąży?

Najczęstszym wyborem kobiet jest aborcja w Czechach

Aborcja w Czechach
Aborcja na Ukrainie
Spis treści