Aborcja

Czasami los decyduje za Nas, czasami nieświadomie zdarzają się rzeczy, których w danym czasie nie planowałyśmy, czasami zawodzą środki, dzięki którym wstrzymywałaś się od pewnego etapu w życiu, czasami kobiety są dotkliwie krzywdzone.. 

Możliwe, że znalazłaś się w którejś z tych sytuacji albo jesteś ciekawa tematu jakim jest aborcja. Daliśmy sobie za zadanie uświadamianie kobiet odnośnie bezpiecznej aborcji, co do której legalnie powinny mieć prawo. Niestety w Polsce tak nie jest. Zakaz aborcji pogarsza dramatycznie jakość zabiegów, nie zmniejszając ich liczby. Kobiety, które zdecydowały się na przerwanie ciąży, robią to bez względu na zakazy oraz ryzyko trwałego okaleczenia czy utraty życia. Wedle danych organizacji pozarządowych, w Polsce przeprowadza się od 80 do 200 tysięcy zabiegów rocznie. W Rumunii, w której w latach 1966-1990 obowiązywał bezwzględny zakaz przerywania ciąży, liczba przerwań ciąży była najwyższa w Europie, 37 razy wyższa niż w Holandii, gdzie aborcja jest legalna.

Fakt: Na świecie co 7 minut umiera kobieta z powodu niefachowych prób przerwania ciąży.

Czym jest aborcja?

Aborcja (często określane jako terminacja ciąży, usuwanie ciąży), to nic innego jak celowe, sztuczne przerwanie ciąży we wczesnym etapie rozwijania się zarodka. Zabieg aborcji można wykonać na dwie metody (mniej skuteczna aborcja farmakologiczna i najczęściej wybierana aborcja chirurgiczna (próżniowa). W przypadku aborcji przez tabletki poronne (farmakologiczna) można ją wykonać maksymalnie do 5 tygodnia ciąży. Terminacja ciąży metodą próżniową zazwyczaj wykonuje się do 13 tygodnia od zapłodnienia.

Aborcja farmakologiczna

Jednym z powodów nieudanych prób aborcji farmakologicznej jest działanie na własną rękę poprzez jedyną metodę farmakologiczną, czyli tabletki poronne. Kobiety często zachęcane chwytliwymi opisami decydują się na zakup tabletek przez Internet „od zaufanego lekarza” lub „prosto z USA”. Efektem tego są niechciane komplikacje i brak pewności co do skuteczności tej metody aborcji.

Zdecydowanie najlepszą opcją jest zdecydowanie się legalną aborcję chirurgiczną, czyli poddanie się zabiegowi w profesjonalnej klinice. Jak już wiadomo w Polsce nie jest to dozwolone. Dla przykładu, Aborcja Czechy jest całkowicie legalna do 12 tygodnia ciąży, nie należy się obawiać żadnych konsekwencji prawnych. Po przekroczeniu granicy, organy urzędujące w naszym państwie nie mają nic do tego w jakim celu wyjechałaś poza granice.

Aborcja farmakologiczna - jak przebiega?

Określenie jak dokładnie przebiega aborcja farmakologiczna, czyli usunięcie ciąży przez tabletki poronne jest niestety niemożliwe, gdyż różni się to od długości ciąży oraz organizmu kobiety. Do aborcji farmakologicznej używa się dwóch substancji (tabletek). Pierwszą z nich jest zazwyczaj Mifepristone, czyli lek hamujący produkcje progesteronu. Ten rodzaj tabletek wczesnoporonnych ma za zadanie doprowadzić do odklejenia się komórki jajowej od ścianki macicy. Po przyjęciu pierwszej tabletki również w większości przypadków kobiety przyjmują Mizoprostol. Jest wiele sposób na przyjęcie m.in 36 godzin po przyjęciu Mifepristonu zaleca się aplikację dopochwowo jednej tabletki lub umieszczenie 4 tabletek pod językiem dopóki się rozpuszczą.
Decydując się na aborcję farmakologiczną, warto pamiętać, że po przyjęciu obu tabletek standardowymi efektami będzie silny ból, silne skurcze macicy, skurcze brzucha oraz intensywne krwawienie, które będzie świadczyć o wydalaniu płodu. Dlatego też jest to znacząco mniej bezpieczna opcja ze znanych metod usunięcia ciąży.

Aborcja próżniowa (chirurgiczna)

Bezpieczniejsza metoda aborcji (usunięcia ciąży), którą kobiety wybierają najczęściej. Usunięcie ciąży chirurgicznie można wykonać np. w Czechach do 12 tygodnia ciąży (trzeciego miesiąca ciąży). Cechy, które przeważają na aborcję próżniową przy wyborze metody aborcji to zdecydowanie większe bezpieczeństwo i komfort psychiczny, ponieważ zabieg wykonują doświadczeni lekarze, którzy eliminują wszystkie możliwe i ewentualne skutki uboczne, a po wszystkim pozostaje pod obserwacją w przychodni.

Aborcja próżniowa - jak przebiega?

Jest to bardzo prosty zabieg wykonywany na nie znieczuleniu ogólnym całkowicie nieszkodliwym dla życia kobiety. Usuwanie ciąży próżniowo (aborcja chirurgiczna) trwa zaledwie kilka minut. Cały proces polega na rozszerzeniu szyjki macicy o kilka milimetrów, a następnie na wprowadzeniu cienkiej rurki, przez którą zasysa się zawartość macicy. Po zabiegu usuwania ciąży wykonywane jest USG, które jest potwierdzeniem dla kobiety, że ciąża została prawidłowo usunięta. Czasami zdarzają się małe objawy po zabiegu aborcji, takie jak skurcze i ból brzucha, delikatne krwawienie lub obrzmiałe piersi – jeśli się pojawią to zanikną samoistnie po krótkim czasie.

Aborcja próżniowa - zalecenia przed i po zabiegu

Przed usunięciem ciąży

Wiele klinik, w tym najczęściej wybierane kliniki w Czechach wymagają przyjechania na zabiegu usuwania ciąży z wynikami badań krwi, a przede wszystkim stwierdzoną ciążą (testy ciążowe). W dniu aborcji, na 5-6 godzin przed planowaną godziną zabiegu aborcji można zjeść mały posiłek, a na maksymalnie 3 godziny przed można wypić pół szklanki wody.

Kobiety niepełnoletnie muszą przyjechać z opiekunem prawnym.

Po usunięciu ciąży

Zaleca się pozostanie na obserwacji w klinice nawet na kilka godzin po zabiegu. Od razu po zabiegu zaleca się wypicie wody i zjeść coś lekkiego i zdrowego. Kobiety po aborcji nie mogą używać tamponów w razie krwawienia, tylko podpaski przez okres 2 miesięcy. Do 12 godzin po usunięciu ciąży nie można prowadzić samochodu. Przez minimum 7 dni bezwzględny zakaz podnoszenia ciężkich rzeczy, uprawiania sportu a także kąpieli w wannie. W razie silnego bólu można skorzystać z tabletek przeciwbólowych, np. Ibuprom lub Nospa. Aborcja wiąże się także z zakazem uprawiania seksu do czasu pierwszej miesiączki, zazwyczaj jest to około 4 tygodni.

Spis treści

Aborcja
Czym jest aborcja? aborcja niechirurgiczna
Rodzaje aborcji